Pasowanie
Grupa wiekowa: 3latki
Prowadzące: Dorota Dzieżak
Cel główny: Uroczyste włączenie dzieci do społeczności przedszkolnej
Cele szczegółowe:
Dzieci:
• śpiewają poznane z okazji uroczystości piosenki,
• recytują poznane teksty przedstawienia,
• znają swoje role i miejsce podczas uroczystości,
• współdziałają w grupie,
• angażują siebie i rodziców do wspólnej zabawy
Metoda: słowna, czynna.
Forma: aktywne formy pracy z dziećmi i ich rodzicami.
Pomoce: płyta CD, teksty wierszy i piosenek, scenariusz
Duża kredka, dyplomy okolicznościowe, drobne upominki.
Podstawa programowa:I5,II3,III1, III3,IV7
Przebieg:
Dzień dobry Państwu, serdecznie witamy w naszym przedszkolu. Dziś na tej sali wydarzy się coś niezwykłego. Państwa dzieci zostaną uroczyście pasowane na przedszkolaki. Przedszkole to miejsce, w którym dzieci zawierają pierwsze przyjaźnie, doskonale się bawią oraz uczą wielu nowych rzeczy. Stają się tu z pomocą nauczycieli i rodziców wnikliwymi tropicielami oraz badaczami świata. Większość dzieci z niecierpliwością czeka na dzień, kiedy pójdą do przedszkola. Powitajmy naszych małych bohaterów brawami. Dzieci wchodzą na salę. Machają do rodziców
Piosenka :
1.Jestem sobie Przedszkolaczek:
1.
Jestem sobie przedszkolaczek
Tańczę śpiewam no i skaczę
Dziś też powód mam do śmiania
Bo to dzień jest pasowania.
2.
Jestem sobie przedszkolaczek,
Jestem ważny – dużo znaczę,
Na bębenku marsza gram,
Ram tam tam, ram tam tam.
Mamy tu zabawek wiele,
Razem bawić się weselej,
Bo kolegów dobrych mam,
Ram tam tam, ram tam tam.
Mamy klocki, kredki, farby,
To są nasze wspólne skarby,
Bardzo dobrze tutaj nam,
Ram tam tam, ram tam tam.
Tu jest miejsce dla każdego,
Każdy naszym jest kolegą,
Razem w grupie miło nam,
Ram tam tam, ram tam tam.
2.
Mam 3 latka”– recytacja wiersza H. Suchorzewskiej połączona z ilustracją ruchową
Mam trzy lata, trzy i pół, - dzieci pokazują trzy palce
Brodą sięgam ponad stół. - ręką pokazują brodę
Do przedszkola chodzę z workiem - maszerują w miejscu
I mam znaczek z muchomorkiem. - pokazują rękami grzybek
Pantofelki ładnie zmieniam, - naśladują zdejmowanie kapci
Myje ręce do jedzenia. - mycie rąk
Zjadam wszystko z talerzyka, - jedzą łyżką
Tańczę, kiedy gra muzyka. - ręce pod boki-poruszają biodrami
Umiem wierszyk o koteczku. - rękami pokazują wąsy na twarzy
O tchórzliwym koziołeczku - palcami pokazują na głowie różki
I o piesku, co był w polu, - wymach ręką w bok
Nauczyłam się w przedszkolu. – obrót, wymach rękami na boki
3.
,,Do przedszkola idzie maluch” – piosenka inscenizowana ruchem
1. Do przedszkola idzie maluch, tup, tup, tup, tup, - 4 tupnięcia z przerwą
Wszyscy dziś malucha znają, tup, tup, tup, tup. – j.w.
2. Zna wierszyki i piosenki, la, la, la, la, - 4 x klasnąć w ręce z przerwą
Zawsze chodzi uśmiechnięty, la, la, la, la. – j.w.
3. Podskakują razem dzieci, hop, hop, hop, hop, - 2 podskoki z przerwą
Bo tu bawią się najlepiej, hop, hop, hop, hop. – j.w.
4. Misie Dwa taniec integracjny
5. Ceremonia ślubowania.
Super poszły wam zadania.
Więc zapraszam do ślubowania.
Wyciągnijcie dwa paluszki,
Równiuteńko złączcie nóżki,
Wszystkiego uważnie słuchajcie
I wyraźnie powtarzajcie.
My Skrzaty przyrzekamy:
- co dzień rano buzię mieć zawsze roześmianą,/ PRZYRZEKAMY,
- nie płakać, nie szlochać i panie mocno kochać,/PRZYRZEKAMY,
- zabawki szanować i dookoła wszystko porządkować,/PRZYRZEKAMY,
- choć jesteśmy jeszcze mali, zgodnie się bawić w sali,/PRZYRZEKAMY,
- piżamę samemu zakładać i na spaniu nie gadać,/ PRZYRZEKAMY,
- nie sikać w galoty, bo z tym dużo roboty,/ PRZYRZEKAMY.
„Pasowanie”
Panią dyrektor tu zapraszamy.
Dla Pani specjalne zadanie mamy.
Chcemy poprosić o pasowanie
Przedszkolakiem niech każdy się stanie.
6.Zakończenie – rozdanie dyplomów i prezentów.