KONSPEKT ZAJĘĆ KOREKCYJNO-KOMPENSACYJNYCH
Temat zajęć: Zabawy sensoryczne
Data: 22.09.2021
Czas trwania: 35 min
Formy: indywidualne
Metody: słowna, aktywizująca, pokazowa
Środki dydaktyczne: obrazki przedstawiające emocje, 4 rękawiczki, sól, kasza, ryż, groch żółty, piasek kinetyczny, figury geometryczne, przedmioty o różnym kształcie, plastikowy nożyk
Cele:
• Cel główny – Rozwijanie sprawności manualnej oraz czucia sensorycznego
• Cele szczegółowe :
ćwiczenie umiejętności wywierania nacisku na przedmioty poprzez ugniatanie mas plastycznych i formowania kształtów kulistych,
ćwiczenie koordynacji wzrokowo-ruchowej
rozwijanie umiejętności matematycznych – nazywanie figur geometrycznych
rozwijanie umiejętności rozmowy o własnych odczuciach
I Część wstępna
1. Powitanie ucznia
2. Rozmowa i próba określenia nastroju i humoru ucznia przy pomocy obrazków z emocjami
II Część właściwa
1. Tworzenie rękawic sensorycznych
Przy pomocy nauczyciela dziecko przesypuje lejkiem ryż, kaszę, sól oraz groch do rękawiczek. Bada uważnie strukturę oraz poznaje wielozmysłowo dane produkty. Po nasypaniu każdego ze składników zawiązuje rękawiczki i bawi się w wybrany przez siebie sposób.
2. Zabawy sensoryczne piaskiem kinetycznym:
a) zabawa w detektywa – nauczyciel odciska różne ślady i faktury, natomiast dziecko próbuje odszukać i dopasować dane przedmioty
b) ugniatanie pisaku oraz próby lepienia kształtów kulistych o różnej wielkości,
c) wałkowanie piasku oraz odciskanie figur geometrycznych przez dziecko,
d) rysowanie na piasku figur geometrycznych po śladzie.
III Część końcowa
1. Podsumowanie i ocena pracy ucznia.
3. Porządkowanie sali.
4. Pożegnanie.