Konspekt zajęć
Temat zajęć: W świecie kolorów.
Data: 22.04.2024 r.
Miejsce: świetlica szkolna
Czas: 60 minut
Nauczyciel prowadzący: mgr Elżbieta T.
Obserwujący: Dyrektor
Cele ogólne:
• Rozbudzanie ciekawości poznawczej, zaaktywizowanie dziecka.
• Stwarzanie sytuacji umożliwiających prowadzenie obserwacji oraz wyciąganie z nich wniosków.
• Zapoznanie z zasadami obowiązującymi w czasie zabaw badawczych – doświadczeń
• Poszerzanie wiedzy dzieci na temat kolorów i zjawisk.
Cele operacyjne:
Dziecko:
• Chętnie zdobywa nowe doświadczenia - wykonuje eksperymenty.
• Rozwija myślenie przyczynowo – skutkowe.
• Podejmuje próby formułowania wniosków oraz przewidywania.
• Przestrzega zasad bezpieczeństwa w czasie eksperymentów.
• Prowadzi eksperymenty wg instrukcji nauczyciela.
• Integruje się z grupą.
• Czerpie radość z eksperymentowania i zabaw kolorami.
• Rozwija się manualnie.
• Poszerza zasób wiedzy o zaobserwowane zjawiska.
Metody pracy:
• Słowne - rozmowa, instrukcja.
• Oglądowa - pokaz.
• Czynna - zadań stawianych dziecku.
Ćwiczone kompetencje: kompetencje naukowo techniczne, przedsiębiorczości, świadomości
i ekspresji kulturalnej, społeczne i obywatelskie, uczenia się, cyfrowe, porozumiewania
się w języku ojczystym.
Formy pracy: indywidualna, grupowa i zbiorowa.
Środki dydaktyczne: soda lub wapno, olej, barwniki spożywcze i farby w różnych kolorach, słomki, pędzle, taca, talerze, woda, szklanki, brystol, skitelsy, słoiki podgrzewacz, szklanki, talerze, strzykawka, balony, butelka, miska, płyn do naczyń, zapalniczka, słomka, karty demonstracyjne, podłoga interaktywna.
Przebieg zajęć
Część wstępna.
1. Powitanie (2 minut).
2. Wprowadzenie w tematykę zajęć.
- Nauczyciel prezentuje dzieciom pudło z pomocami do zajęć, materiałami do eksperymentów.
- Pyta dzieci czy domyślają się co będziemy dzisiaj robić?
Część zasadnicza.
1. Rozmowa kierowana. (5 minut)
- dlaczego niebo jest niebieskie? Planeta Ziemia w kosmosie.
- w jakim kolorze świeci słońce?
- jakiego koloru jest niebo?
- dlaczego czasami jest np. czerwone?
2 Informacje o kolorach. (5 minut)
- kolory podstawowe i pochodne;
- mieszanie się kolorów;
- kolory zimne i ciepłe.
3. Ciekawostki o tęczy.
- nauka kolorów tęczy – zabawa słowna; (5 minut)
- tęcza w przyrodzie.
4. Eksperymenty dotyczące powietrza – wyjaśnienie zjawisk. (10 minut)
- eksperyment ze szklanką i świeczką;
- wschodzące słońce;
- jajko - pryzmat;
- bańki.
5. Kolorowe eksperymenty – wyjaśnianie zjawisk. (10 minut)
- dwukolorowe słoiki;
- zmiana koloru;
- tęczowe cukierki;
- mleko na talerzu;
- lampy lawa.
6. Podłoga interaktywna – zabawy ruchowe z wykorzystaniem kolorów. (10 minut)
7. Praca plastyczna – Eksplozja Herve Tulleta - praca w grupach, zabawa kolorami. (10 minut)
Część końcowa.
1. Podsumowanie zajęć. (3 minuty)
2. Ewaluacja – podniesienie kolorowych główek.
opracowała:E.T