X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 51997
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Aktywności rozwijające umiejętności rozpoznawania i naśladowania emocji. Zabawy sensoryczne służące usprawnianiu motoryki małej

SCENARIUSZ ZAJĘĆ INDYWIDUALNYCH
Data przeprowadzenia zajęć:
Osoba prowadząca:
Ilość uczestników zajęć:
Temat zajęć: Aktywności rozwijające umiejętności rozpoznawania i naśladowania emocji. Zabawy sensoryczne służące usprawnianiu motoryki małej.
Cele ogólne:
• nawiązanie kontaktu emocjonalnego z dzieckiem
• doskonalenie umiejętności rozpoznawania emocji
• usprawnianie motoryki dużej i małej
• stymulacja zmysłów: wzroku, słuchu, dotyku, propriocepcji
• rozwijanie koordynacji wzrokowo- ruchowo- słuchowej
Cele operacyjne:
Dziecko:
Zna:
• swoje imię
• schemat ogólny ciała
• gesty Makaton: „dzień dobry”, „dziękuję”, „koniec”, „wstawać”, „siadać”, „bawić się”, „tańczyć”
Rozumie:
• polecenia słowne poparte pokazem, gestami naturalnymi oraz gestami systemu Makaton: „dzień dobry”, „koniec”, „dziękuję”, „wstawać”, „siadać”, „tańczyć”, „słuchać”
• zasady stosowane podczas zajęć
Umiepotrafi:
• wskazywać stany emocjonalne na ilustracjach
• nacisnąć komunikator iTalk2
• dostosować gesty do słów piosenki pt. „ Kręćcie się jak bączki” - ze wspomaganiem modelującym
• reagować na zmiany zachodzące podczas słuchania piosenki (zmiana gestu na we właściwym momencie piosenki)
• aktywnie uczestniczyć w zabawach ruchowych, plastycznych
• dotknąć brzuch, nos, ucho, pogłaskać się po włosach, ramionach, tupnąć nogą, kręcić młynek rękoma
• pokazać ruchem, gestem, mimiką twarzy podstawowe emocje

Metody:
a) Metody wg dydaktyki przedszkolnej:
• metody oparte na obserwacji: pokaz, demonstrowanie ilustracji, rysunków;
• metody słowne: objaśnienia i instrukcje, metody żywego słowa, rozmowa kierowana;
• metody oparte na działaniu: metoda ćwiczeń, metody zadań stawianych dziecku;
b) Metody terapeutyczne wynikające ze specyfiki organizowanych zajęć:
• HANDLE, terapia ręki;
• metoda stymulacji zmysłów.
Formy pracy:
• praca indywidualna.
Pomoce dydaktyczne:
Płyta CD – piosenka pt. „Gimnastyka rączek” (Joanna Jabłońska. Mateusz Derelkowski), dźwięki typowe dla emocji i dźwięki pochodzące z ciała, obrazki przedstawiające emocje, odtwarzacz płyt CD, komunikator iTalk2, kasza manna, tacka, sitko, rysunek smutny bałwanek/ wesoły bałwanek.

Zgodność z Podstawą Programową wg Rozporządzenia MEN (z dn. 1 4.02.2017r. , Dz. U. z 2017r.,poz.356):
Dziecko :
• Obdarza uwagą osoby dorosłe (pkt. III, ppkt8);
• Wyraża swoje rozumienie świata, zjawisk i rzeczy znajdujących się w najbliższym otoczeniu dziecka - stymulacja zmysłów dotyku, propriocepcji, słuchu, wzroku, (pkt. IV ppkt1);
• Uczestniczy w zabawach ruchowych (...) wykonuje różne formy ruchu - rozwijanie umiejętności naśladownictwa, planowania motorycznego, rozwijanie koordynacji wzrokowo- ruchowej (pkt. I, ppkt5);
• Komunikuje się z osobami dorosłymi wykorzystując komunikaty werbalne i pozawerbalne- wspomaganie umiejętności językowych dziecka z wykorzystaniem metod AAC (pkt. III, ppkt9)
• Obdarza uwagą osoby dorosłe;(pkt.III,ppkt8)
• Komunikuje się z osobami dorosłymi, wykorzystując komunikaty werbalne i pozawerbalne; wyraża swoje oczekiwania społeczne (pkt.III,ppkt9)
• Rozpoznaje i nazywa podstawowe emocje (pkt. II, ppkt1);
• Przedstawia swoje emocje i uczucia, używając charakterystycznych dla dziecka form wyrazu (pkt.II,ppkt4);

Przebieg zajęć:
1. Przywitanie się z dzieckiem. Przedstawienie tematu zajęć (ułożenie planu zajęć z wykorzystaniem PCS).
2. Ćwiczenia Handle: wytrząsanie rąk, siłowanie palcami, opukiwanie głowy, tupanie z akcentem- próba mentalna.
3. Słuchanie dźwięków typowych dla emocji: śmiech, płacz, krzyk i dźwięków pochodzących z ciała : klaskanie, bieganie, chrapanie, kichanie, kaszel.
4. Dopasowywanie usłyszanego dźwięku do emocji zaprezentowanych na obrazkach, próby naśladowania emocji.
5. Nazywanie prezentowanych emocji wesoły/smutny przy pomocy komunikatora iTalk2
6. Zabawa na dywanie słuchanie piosenki „Gimnastyka rączek” dostosowanie ruchów ciała do słów piosenki.
7. Zabawa w kaszy manny przesypywanie, przesiewanie. Wykonanie pracy plastycznej wesoła rodzina bałwanków. Przesiewanie kaszy na karton z postaciami bałwanków.
8. Podsumowanie zajęć, odniesienie się do stanów emocjonalnych bałwanków z pracy plastycznej. Podziękowanie za wspólnie spędzony czas.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.