Scenariusz zajęć indywidualnych
Data przeprowadzenia zajęć:
Osoba prowadząca:
Ilość uczestników zajęć:
Temat zajęć: Bałwankowe zabawy- ćwiczenia usprawniające motorykę małą i dużą, ćwiczenie koordynacji wzrokowo ruchowej oraz percepcji słuchowej i uwagi.
Cele ogólne:
• nawiązanie kontaktu emocjonalnego z dzieckiem
• usprawnianie motoryki dużej i małej
• stymulacja zmysłów: wzroku, słuchu, dotyku, propriocepcji, układu przedsionkowego
• rozwijanie koordynacji wzrokowo- ruchowo- słuchowej
Zgodność z Podstawą Programową wg Rozporządzenia MEN (z dn. 1 4.02.2017r. , Dz. U. z 2017r.,poz.356):
Dziecko :
• Obdarza uwagą osoby dorosłe (pkt. III, ppkt8);
• Wyraża swoje rozumienie świata, zjawisk i rzeczy znajdujących się w najbliższym otoczeniu dziecka - stymulacja zmysłów dotyku, propriocepcji, słuchu, wzroku, (pkt. IV ppkt1);
• Uczestniczy w zabawach ruchowych (...) wykonuje różne formy ruchu - rozwijanie umiejętności naśladownictwa, planowania motorycznego, rozwijanie koordynacji wzrokowo- ruchowej (pkt. I, ppkt5);
• Komunikuje się z osobami dorosłymi wykorzystując komunikaty werbalne i pozawerbalne- wspomaganie umiejętności językowych dziecka z wykorzystaniem metod AAC (pkt. III, ppkt9)
• Odpowiada na pytania (pkt.IV,ppkt5);
• Klasyfikuje przedmioty według: koloru; (pkt.IV,ppkt12)
• Słucha, porusza się przy muzyce, reaguje na sygnały (pkt. IV, ppkt7);
Cele operacyjne:
Dziecko:
Zna:
• swoje imię
• schemat ogólny ciała
• gesty Makaton: „dzień dobry”, „dziękuję”, „koniec”, „wstawać”, „siadać”, „bawić się”, „czytać”, „tańczyć”
• symbole PSC stosowane do ustalenia planu na zajęcia
Rozumie:
• polecenia słowne poparte pokazem, gestami naturalnymi oraz gestami systemu Makaton: „dzień dobry”, „koniec”, „dziękuję”, „wstawać”, „siadać”, „bawić się”, „czytać”, „tańczyć”
• zasady stosowane podczas zajęć
Umiepotrafi:
• czekać na swoją kolej
• nawinąć guzik na szpulkę
• schować guziki we właściwe miejsce wg koloru,
• dostosować gesty do słów piosenki „Gimnastyka bałwanków” - ze wspomaganiem modelującym
• aktywnie uczestniczyć w zabawach ruchowych,
• wykonać podskok, wykonać przysiad, wspinać się na palce, wymachiwać rękoma,
• segregować guziki wg. wielkości, koloru
• otworzyć drzwi domku kluczykiem, zasuwką.
Metody:
a) Metody wg dydaktyki przedszkolnej:
• metody oparte na obserwacji: pokaz, demonstrowanie ilustracji, rysunków;
• metody słowne: objaśnienia i instrukcje, metody żywego słowa, rozmowa kierowana;
• metody oparte na działaniu: metoda ćwiczeń, metody zadań stawianych dziecku;
b) Metody terapeutyczne wynikające ze specyfiki organizowanych zajęć:
• HANDLE, terapia ręki;
• metoda stymulacji zmysłów.
Formy pracy:
• praca indywidualna.
Pomoce dydaktyczne:
Głośnik bluetooth, piosenka: „Gimnastyka bałwanków” (Joanna Jabłońska, Mateusz Derelkowski), kolorowe i różnej wielkości guziki, książka: „Dziewięć bałwanków” (Anna Łada-Grodzicka), 9 bałwanków z kartonu, szpulka do nawijania guzików, 4 duże guziki (czerwony, żółty, niebieski, zielony), drewniany domek manipulacyjny.
Przebieg zajęć:
1. Przywitanie się z dzieckiem. Ułożenie planu na zajęcia. Przedstawienie tematu zajęć (towarzystwo bałwanka, który zgubił swoje guziki).
2. Ćwiczenia Handle: wytrząsanie rąk, siłowanie palcami, opukiwanie głowy i twarzy, tupanie z akcentem, próby klaskania na siedząco.
3. Piosenka „Gimnastyka bałwanków”- dostosowanie gestów do słów piosenki
4. Nawijanie guzików na szpulkę, szukanie guzików zgubionych przez bałwanka.
5. Czytanie uczestniczące książki pt.: „ Dziewięć bałwanków” z wykorzystaniem bałwanków ilustrujących tekst w książce. Wskazywanie właściwego bałwanka.
6. Segregowanie guzików wg wielkości oraz koloru.
7. Umieszczenie, znalezionych wcześniej guzików, za właściwymi drzwiczkami domku manipulacyjnego.
8. Podsumowanie zajęć. Podziękowanie za wspólnie spędzony czas.