X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 51990
Przesłano:

Podboje Aleksandra Wielkiego. Konspekt lekcji

Konspekt lekcji

Przedmiot: historia.

Temat: Podboje Aleksandra Macedońskiego.

Klasa: I liceum ogólnokształcącego.

Środki dydaktyczne: podręcznik Poznać przeszłość 1. Poziom podstawowy, wyd. Nowa Era, Warszawa 2019 (s. 72-78), mapa ścienna starożytnej Grecji w okresie wojny peloponeskiej, mapa starożytnej Grecji i Macedonii w okresie rządów Filipa II, mapa podbojów Aleksandra Wielkiego.

Metody dydaktyczne: pogadanka, wykład, praca z podręcznikiem, praca z mapą.

Formy pracy: indywidualna, zbiorowa.

Cele lekcji: uczeń:
- lokalizuje na mapie symmachię spartańską, Ateński Związek Morski, Macedonię, Persję, Pendżab, Egipt, monarchię Seleucydów.
- wymienia przyczyny i skutki wojny peloponeskiej, wyjaśnia znaczenie bitwy pod Leuktrami dla świata greckiego.
- lokalizuje w czasie panowanie Aleksandra Macedońskiego, opisuje w porządku chronologicznym przebieg podbojów Filipa II i Aleksandra Macedońskiego, wymienia główne osiągnięcia Aleksandra Macedońskiego, wymienia i lokalizuje w czasie i przestrzeni główne bitwy z czasów Aleksandra Wielkiego (Issos, Gaugamela, Hydaspes), za pomocą mapy przedstawia ekspansję Aleksandra Macedońskiego.
- wyjaśnia, czym była epoka hellenistyczna, wymienia skutki podbojów Aleksandra Wielkiego.
- wyjaśnia rolę Filipa II dla dziejów Macedonii, wyjaśnia przyczyny sukcesów armii macedońskiej, okoliczności powstania Związku Korynckiego.
- przedstawia losy państwa Aleksandra Wielkiego po jego śmierci, wyjaśnia, kim byli diadochowie, przedstawia ogólny przebieg i skutki wojen diadochów, wymienia nazwy najważniejszych monarchii hellenistycznych.
- wyjaśnia rolę Demostenesa, zna podanie o węźle gordyjskim.
- opisuje charakterystyczne cechy ustroju i społeczeństw monarchii Aleksandra Wielkiego oraz monarchii hellenistycznych.

Przebieg lekcji:

I. Wprowadzenie: sprawdzenie obecności. Podanie tematu lekcji i jej celów. Rekapitulacja wtórna – przypomnienie wiadomości o skutkach wojen grecko-perskich z lat 490-479 p.n.e. (5 minut).

II. Rozwinięcie: praca z podręcznikiem pod kierunkiem, nauczyciel prosi uczniów o odczytywanie kolejnych fragmentów w podręczniku, następnie w drodze rozmowy kierowanej omawia z uczniami poszczególne zagadnienia: wojnę peloponeską, bitwę pod Leuktrami, specyfikę Macedonii na tle innych państw greckich, reformy armii macedońskiej za panowania Filipa II, podbój Grecji przez Macedonię i utworzenie Związku Korynckiego, pierwsza lata panowania Aleksandra III, poszczególne etapy podboju Persji przez Aleksandra III, walki w Pendżabie i ich zakończenie, śmierć Aleksandra Wielkiego, organizację państwa Aleksandra III i jego stosunek do ludności podbitej, wojny diadochów i charakterystyka monarchii hellenistycznych, pojęcie hellenizacji i cechy charakterystyczne epoki hellenistycznej. Nauczyciel na mapach pokazuje najważniejsze miejsca pojawiające się w toku lekcji. Uczniowie zapisują do zeszytu notatkę podaną przez nauczyciela (35 minut).

III. Zakończenie: rekapitulacja pierwotna. Zadanie pracy domowej: ćwiczenia z podręcznika ze s. 78 (5 minut).

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.