Numer: 51983
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Matematyczne zabawy w edukacji przedszkolnej z elementami pedagogiki Marii Montessori. Scenariusz zajęć otwartych

LICZBA WYCHOWANKÓW: 25
CZAS TRWANIA: 45 minut
TEMAT ZAJĘĆ: Matematyczne zabawy w edukacji przedszkolnej z elementami pedagogiki Marii Montessori

CELE OGÓLNE:
- rozbudzanie zainteresowania dzieci matematyką;
- ukazanie korzyści płynących z edukacji matematycznej;
- kształtowanie gotowości do nauki pisania.

CELE SZCZEGÓŁOWE
DZIECKO:
- zna zasady zachowywania się w trakcie zabaw;
- bierze czynny udział w zajęciach;
- angażuje się w zabawy matematyczne;
- zna prawidłowy zapis cyfr;
- przelicza w zakresie 10;
- używa sformułowań mniejszy/większy;
- rozpoznaje podstawowe figury geometryczne;
- rozpoznaje prawidłowy kształt cyfry;
- śpiewa piosenki.

METODY:
- metody asymilacji wiedzy: pogadanka
- metody samodzielnego dochodzenia do wiedzy: gra dydaktyczna
- metody ćwiczebne: realizacja zadań wytwórczych, metody ćwiczebne

FORMY: grupowa oraz indywidualna

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
• piosenka z kanału Jazzowanki „Blues o liczeniu” oraz „Pociąg pospieszny” Edumuz;
• guma animacyjna, chusty;
• plansze z cyframi oraz figurami geometrycznymi;
• geoboard;
• tacki, piasek;
• guziki, kubek papierowy;
• karty do gry z cyframi;
• kartki, kredki.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Przywitanie z uczniami, przypomnienie zasad udziału w zajęciach.
2. Odśpiewanie piosenki „Blues o liczeniu” z kanału Jazzowanki.
3. Zamieniają się miejscami osoby, które...
• mają więcej niż jednego brata/siostrę;
• mieszkają w dużym domu;
• mają przynajmniej jedno zwierzątko domowe;
• mają 10 palców u dłoni;
• mieszkają blisko szkoły;
• spały dzisiaj przynajmniej 8 godzin.
4. Przypomnienie poznanych cyfr z pomocą szorstkich plansz Montessori.
5. Tworzenie cyfr, kształtów z własnych ciał – dzieci w grupie tworzą wylosowane cyfry z własnych ciał. Reszta uczniów próbuję odgadnąć o jaką cyfrę chodzi.
6. Zabawa „mniejsza, większa” - nauczyciel układa na podłodze stos kart i odkrywa pierwszą kartę. Kolejną kartę losuje uczeń, a prowadzący i pyta : "mniejsza czy większa?". Dzieci przewidują, jaka będzie następna karta w stosunku do tej, którą mają. Jeśli odpowiedzą dobrze otrzymują punkt.
7. Przerywnik muzyczny – zabawa z piosenką „Pociąg pospieszny” Edumuz.
8. Zabawa „Ile mam w dłoni?” - jeden z uczniów bierze określoną liczbę guzików (od 1 do 10). Potrząsa nimi a zadaniem dzieci jest odgadnięcie ile guzików trzyma w kubku.
9. Tacki, pisanie na piasku – każdy z uczniów otrzymuje kartę z prawidłowym zapisem cyfry. Dziecko z zamkniętymi oczami próbuje odgadnąć jaką cyfrę wylosowało
i zapisuje jej prawidłowy kształt na tacce wypełnionej piaskiem.
10. Zabawa ”telefon dotykowy” – dzieci siadają po 4 w rzędzie i rysują na plecach po kolei wylosowany przez nich kształt. Zadaniem dziecka na końcu rzędu jest narysowanie figury, która została im przekazana.
11. Układanie kształtów przez uczniów w 2-3 osobowych grupach na geobordach w oparciu o opis słowny nauczyciela.
12. Zabawa na wyciszenie z chustami:
• każdy z uczniów otrzymuję chustę. Każdy z uczniów podrzuca do góry chustę robiąc przy tym jednocześnie wdech. Gdy chusta opada uczniowie mocna wypuszczają powietrze ustami.
• uczniowie kładą się na plecach, na twarz kładą sobie chustkę. Wydychając mocno powietrze próbują unieść chustę do góry.
13. Ewaluacja zajęć – co uczniom podobało się najbardziej, co chcieliby powtórzyć na kolejnych zajęciach. Podziękowanie uczniom za udział w zajęciach.

Scenariusz przygotowany został w ramach realizowanego projektu „Matematyczne potyczki
z Marią Montesorii” finansowanego w ramach udziału w programie „Rosnę z matematyką” fundacji mBank.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.