Kraina Inuitów – Arktyka
scenariusz zajęć w kl. III - edukacja polonistyczno-przyrodnicza
Temat zajęć: Poznajemy krainę Inuitów
Zagadnienie programowe: Ciekawe ludy Ziemi
Cele operacyjne:
Uczeń:
- uważnie czyta ze zrozumieniem tekst popularnonaukowy o Arktyce,
- potrafi ułożyć pytanie do przeczytanego tekstu,
- rozumie znaczenie słów: Inuita, ekstremalny,
- układa zdania z rozsypanki wyrazowej,
- wskazuje na mapie i na globusie biegun północny i południowy, Grenlandię i Polskę,
- szuka informacji w różnych źródłach na podany przez nauczyciela temat,
- estetycznie wykonuje plakat na omawiany temat,
- zna warunki klimatyczne panujące na najzimniejszych obszarach Ziemi,
- zna i rozpoznaje zwierzęta Arktyki,
- zna roślinność Arktyki.
Metody nauczania: oglądowe - film edukacyjny „Amazing Greenland”, prezentacja „Rośliny i zwierzęta Grenlandii”; podające - rozmowa kierowana; praca z tekstem popularnonaukowym, aktywizujące - ćwiczenia interaktywne, burza mózgów, elementy dramy, ewaluacyjne - rybi szkielet
Formy pracy: praca indywidualna, zbiorowa, grupowa zróżnicowana
Środki dydaktyczne: mapa świata, globusy, tekst popularnonaukowy, film edukacyjny, prezentacja „Rośliny i zwierzęta Arktyki”, zagadki o Arktyce, książki i albumy przyrodnicze, rozsypanka wyrazowa, bristol, strona internetowa wordwall, rybi szkielet – schemat,
Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie do zajęć – zagadki: Eskimos, igloo, Arktyka.
2. Co wiesz o Arktyce ? – burza mózgów.
3. Wyjaśnienie słowa: Inuita - zapis w zeszycie.
4. Przywitanie eskimoskie – noski, noski – my witamy się w parach miłym uśmiechem.
5. Ciche czytanie ze zrozumieniem tekstu popularnonaukowego o Arktyce.
6. Rozmowa na temat przeczytanego tekstu, chętni uczniowie układają pytania do tekstu i wybierają osobę, która ma udzielić odpowiedzi; jeśli powie pas – odpowiedzi udziela układający pytanie.
7. Oglądanie filmu przyrodniczego o Grenlandii „Amazing Greenland”
8. Praca z mapą świata i globusem (globus na każdej ławce) – orientacja, wskazywanie Polski, bieguna północnego i południowego; obszary arktyczne; rejony, gdzie mieszkają Eskimosi – m.in. Grenlandia.
9. Wyjaśnienie znaczenia słowa ekstremalne, układanie zdań z rozsypanki wyrazowej, zapis do zeszytu: W Arktyce panują warunki ekstremalne. Ekstremalny to znaczy wyjątkowo trudny i niebezpieczny. Polarnicy i mieszkańcy mroźnej północy często znajdują się w sytuacjach ekstremalnych.
10. Zwyczaje Eskimosów – zabawa ruchowa – elementy dramy: uczniowie przy włączonej muzyce gestem i mimiką pokazują budowanie igloo, polowanie na fokę, wyprawianie skór, wspólny posiłek ...
11. Zapoznanie z prezentacją multimedialną „Rośliny i zwierzęta Grenlandii”
12. Praca uczniów w 4 grupach – przygotowanie informacji w formie plakatu na wylosowany temat (w oparciu o: tekst informacyjny, film przyrodniczy i prezentację, książki przyrodnicze zgromadzone w klasie, Internet): losowanie haseł – I grupa: ludzie Arktyki: jak się nazywają, które tereny Arktyki zamieszkują, czym się zajmują; - II grupa: zwierzęta Arktyki – charakterystyka, opis np. niedźwiedzia polarnego; III grupa: roślinność i klimat; IV grupa: polska stacja badawcza - gdzie się znajduje, czym zajmują się polarnicy (obserwacja środowiska, obserwacja lodowca, pomiary i obserwacja pogody).
13. Prezentacja plakatów przez poszczególne grupy.
14. Pląs "My jesteśmy polarnicy" (w oparciu o melodię "My jesteśmy krasnoludki")
15. Urządzenie wystawy poświęconej Arktyce – wyeksponowanie przygotowanych plakatów, książek i albumów przyrodniczych.
16. Oglądanie zorzy polarnej z okolic Polskiej Stacji Polarnej na Spitsbergenie – youtube.
17. Ewaluacja:
• ćwiczenia interaktywne w oparciu o stronę internetową wordwall: nazywanie i rozpoznawanie zwierząt Arktyki, łączenie wyrażeń w pary, np. największa wyspa na świecie (Grenlandia); ludzie zamieszkujący obszary arktyczne - dawniej nazywani Eskimosami (Inuici); tryb życia, który polega na przenoszeniu się z miejsca na miejsce w poszukiwaniu zdobyczy (koczowniczy)... itp.
• rybi szkielet – plansza z narysowanym rybim szkieletem, na którym umieszczone są napisy: wiedza, jaką wynoszę z zajęć; atmosfera pracy; prowadzący; uczestnicy – uczniowie przyklejają w tych miejscach buźki wesołe bądź smutne albo stawiają znak +, -.