Konspekt zajęć
Miejsce:Oddział Przedszkolny.
Oddział:5-6 latki.
Temat:Emocje przedszkolaka – zajęcia z edukacji językowej z wykorzystaniem tablicy interaktywnej i kart demonstracyjnych.
Cel główny:
• Rozwijanie umiejętności rozpoznawania i nazywania emocji.
Cele szczegółowe:
• Rozpoznaje i nazywa emocje.
• Rozwija wrażliwość emocjonalną i empatię.
• Akceptuje własną emocjonalność.
• Rozwija umiejętność odróżniania zachowań pozytywnych od negatywnych.
• Potrafi adekwatnie reagować na emocje innych.
• Podczas zabawy przy muzyce przedstawia różne emocje za pomocą mimiki i ruchu.
• Potrafi zgodnie współpracować z rówieśnikami podczas zabawy przy muzyce.
Metody pracy:
• słowne: rozmowa, instrukcja
• oglądowe: pokaz, obserwacja
• czynne: zadań stawianych do wykonania
Formy pracy:
• indywidualna,
• grupowa.
Środki dydaktyczne:opowiadanie pt. „Złotowłosa i trzy Misie” Jan Brzechwa, historyjka obrazkowa, głośnik, karty przedstawiające emocje, karteczki – niespodzianki, latarka, obrazki przedstawiające różne sytuacje oraz emocje, tablica interaktywna, czerwone i zielone klocki, kropelki z papieru, chmurki przedstawiające emocje.
Przebieg zajęć:
1. Rozpoczęcie zajęć zabawą powitalną – Iskierka przyjaźni.
2. Słuchanie opowiadania pt. „Złotowłosa i trzy misie” Jan Brzechwa – układanie historyjki obrazkowej.
3. Rozmowa kierowana na podstawieopowiadania„Złotowłosa i trzy misie”:
• Kto mieszkał w małym domku pod lasem?
• Dlaczego Misie poszły na spacer?
• Kto wszedł do domku Misi i jak wyglądał?
• Co zrobiła Złotowłosa, gdy zobaczyła na stole miseczki z kaszką?
• Co zrobiła Złotowłosa, gdy zobaczyła trzy krzesełka?
• Dlaczego Złotowłosa wybrała małe łóżeczko?
• Co zrobiła Złotowłosa po przebudzeniu?
4. „Emocje i nastroje przedszkolaka” - Zabawa ruchowa przy piosence.
5. „Jaki to nastrój?”– nauczyciel prezentuje karty z emocjami, dzieci rozpoznają i nazywają daną emocję.
6. „Odczaruj emocje” – na dywanie rozłożone są karteczki – niespodzianki. Dzieci wybierają jedną kartkę i za pomocą latarki odgadują jaka emocja została ukryta na obrazku.
7. „Kiedy..., czuję...” – nauczyciel wybiera obrazek przedstawiający jakąś sytuację np. występ w przedszkolu, zadaniem dzieci jest wybranie emocji, którą mogą odczuwać w danej sytuacji, a następnie decydują, co pomogłoby im w takiej sytuacji.
8. „Jaka to emocja?” – gry edukacyjne z wykorzystaniem tablicy interaktywnej. Przyporządkowywanie ilustracji do konkretnych emocji oraz emocji do podanych sytuacji.
9. Tak, czy nie? – dzieci biorą po dwa klocki (czerwony i zielony) nauczyciel czyta po kolei zdania, dzieci mają za zadanie zdecydować, czy treść zdania jest poprawna czy nie.
• Kiedy jest mi smutno, chcę się przytulić.
• Kiedy jestem zły, biję inne dzieci.
• Kiedy się cieszę, śmieję się głośno.
• Kiedy się boję, chcę do mamy.
• Kiedy zabawa mi się nie podoba, mogę zmienić zabawę.
• Kiedy ktoś mnie zdenerwuje, mówię mu coś przykrego.
10. Podsumowanie zajęć – Dzieci otrzymują po jednej kropelce i przyklejają do chmurek zgodnie z nastrojem, w jakim kończą zajęcia. Nauczyciel pyta „czy w różnych sytuacjach wszyscy odczuwamy takie same emocje? jaką emocję najbardziej lubicie czuć? Co najbardziej podobało Wam się na dzisiejszych zajęciach?”. Podziękowanie dzieciom za wspólną zabawę.