Scenariusz zajęć dla dzieci 3,4 letnich.
„Zabawy z bałwankiem”
Cel główny :
• Zapoznanie dzieci z zimą, jako porą roku.
• Stwarzanie sytuacji sprzyjających aktywizowaniu myślenia, kształtowanie umiejętności wyrażania uczuć w różnych formach ekspresji: językowej, muzycznej, ruchowej, plastycznej.
Cele operacyjne - Dziecko:
• słucha utworów literackich i próbuje wypowiadać się na temat ich treści,
• wymienia pory roku, wymienia i rozpoznaje zimę jako porę roku,
• określa cech i zjawiska atmosferyczne zimowej pogody,
• posługuje się liczebnikami głównymi,
• liczy poprawnie w zakresie 3-4,
• bierze udział w zabawie ruchowej oraz potrafi współdziałać w grupie,
• reaguje na umówiony sygnał,
• stosuje określenia dużo-mało (bałwanków), duże – małe (koło),
• rozpoznaje kształt koła i używa poprawnej nazwy,
• nakleja na karton gotowe elementy,
• dorysowuje brakujące elementy kredkami ołówkowymi.
Metody:
- słowne,
- czynne,
- oglądowe.
Formy:
- grupowa,
- w małych grupach,
- indywidualna.
Pomoce: treść opowiadania J. Daniek-Salawy: „O bałwanku, który przestał być smutny”, rysunki z bałwankami, postać dziewczynki i chłopca koła, płyta CD, magnetofon, szarfy, 3 białe koła różnej wielkości i kapelusz wycięty z papieru kolorowego, klej, kredki ołówkowe, płatki kosmetyczne.
Przebieg zajęć
Cześć, hej, żółwik, ok, tupu tup, klapu, klap i witamy się.
1. Przywitanie :
• Cześć, hej, żółwik, ok, tupu- tup, klapu – klap i witamy się.
• W kole wszyscy tu stoimy, każdy czyjąś rękę trzyma i dzień dobry już mówimy, tak zabawa się zaczyna.
2. Wybieramy się do śnieżnej krainy reniferami, wsiadamy do zaprzęgów. Piosenka 7 reniferów.
3. Zagadki związane z zimą
Mróz maluje szybki ładnie,
Zawitała śnieżna Pani.
Drogę zasypała białymi płatkami.
(Zima)
Rzeźbi sople wiszące,
maluje wzory na szybach.
Zamienia w lód wody w jeziorach,
czy wiecie, jak się nazywa?
(Mróz)
Lekki jak puch, biały,
nim świat pokryty cały.
Dzieci, aż spadnie, czekają
kiedy się zimy spodziewają.
(Śnieg )
Dzieci mnie zrobiły,
tuż przy oknie stoję.
Jestem gruby, mocny,
lecz słońca się boję.
(Bałwan)
1. Nauczyciel pyta dzieci:
• Jaką mamy teraz porę roku?
• Po czym poznajemy, że jest ta pora roku?
• Jak należy ubierać się zimą?
– odpowiedzi dzieci; Wymieniamy wspólnie wszystkie pory roku. Śnieżna aura – wyjaśnienie pojęcia.
2. Słuchanie opowiadania J. Daniek-Salawy: „O bałwanku, który przestał być smutny”, krótka analiza treści.
Treść opowiadania:
„O bałwanku, który przestał być smutny” /Jadwiga Daniek-Salawa/
W nocy spadł obfity śnieg. Rano po śniadaniu Zuzia pomogła ubrać się Wiktorkowi, a następnie sama założyła ciepłą kurtkę, zimowe buty, czapkę, szalik i rękawiczki i wyszła z braciszkiem przed dom. Gdy zobaczyła tak wiele śniegu, od razu postanowiła ulepić z bratem pięknego bałwana. Najpierw ulepili jedną dużą kulę, potem następną, trochę mniejszą, a na koniec najmniejszą. Z marchewki Zuzia zrobiła bałwankowi piękny nos. Oczy zrobiła z małych węgielków, tak samo buzię, zaś Wiktorek dał bałwankowi węgielkowe guziki. Wtedy dzieci zauważyły, że ich bałwanek jest bardzo smutny. Zuzia z Wiktorkiem nie wiedzieli, jak rozweselić bałwanka. Dlatego Zuzia zrobiła tak, jak postępuje babcia Janinka, kiedy widzi, że ona lub jej braciszek są smutni. Pogłaskała bałwana po śniegowej główce i pocałowała w pomarańczowy nosek z marchewki. Zrobiła to tak pięknie, że bałwanek od razu się rozweselił. Na koniec Zuzia założyła bałwankowi kapelusz na głowę, zaś Wiktorek dał mu do ręki miotłę. Od tej pory ich bałwanek stał się najweselszym bałwankiem na całym świecie.
3. Rozmowa n/t opowiadania - dziecko odpowiada na proste pytania typu:
- Jak wyglądał bałwanek Zuzi i Wiktorka?
- Z czego był nos bałwanka?
- Co zrobiła Zuzia, aby rozweselić bałwanka?
4. Improwizacja ruchowa „Wirujące śnieżynki” – Na hasło Pada śnieg! Dzieci rozkładają ręce i obracają się wokół własnej osi i opadają na podłogę, następnie wstają i znów wirują.
5. Zabawa integracyjna przy piosence „Stoisz smutny mój bałwanku.”
6. Zabawa ruchowa Bałwanek – na dźwięk tamburynu dzieci biegają po sali, na hasło bałwanek zatrzymują się nadymają policzki a rękami pokazują wielki brzuch.
7. Rozpoznawanie kół spośród innych figur geometrycznych, nazywanie pozostałych figur.
8. Zabawa z wykorzystaniem kół: „Duże – małe”. Stosowanie określenie duże – małe, grupowanie kół wg wielkości, układanie kół od najmniejszego do największego i na odwrót.
9. Zabawy matematyczne - Cztery bałwanki.
• Liczenie bałwanków.
• Segregowanie bałwanków duże – małe.
• Dobieranie bałwanków w pary.
10. Praca plastyczna (wykorzystanie kół z poprzedniej zabawy) – naklejanie bałwana na kolorowych kartkach z gotowych elementów, dorysowywanie brakujących części kredkami ołówkowymi, wyklejenie dołu kartki płatkami kosmetycznymi emitującymi śnieg, dorysowanie śnieżynek, chmur, słońca i innych elementów pogody.