SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOREKCYJNO – KOMPENSACYJNYCH •dla dziecka 6 letniego
Temat: Guzikowe zabawy.
Cel ogólny:
-wspieranie w rozwijaniu umiejętności liczenia, małej motoryki
-wyrabianie koordynacji ruchów oczu i rąk
Cele operacyjne (dziecko)
-rozwija umiejętność liczenia w dostępnym zakresie
-ćwiczy logiczne myślenie
usprawnia percepcję wzrokową
potrafi realizować podane rytmy
trenuje spostrzegawczość i koncentrację
-rozwija wyobraźnię i kreatywne myślenie
Forma:
indywidualna
Metody:
słowna,
aktywizująca,
Środki dydaktyczne: miska z wodą, pęseta, różnokolorowe guziki, tekst opowieści matematyczna, 2 kartki A4, żyłka, rytmy rozrysowane na karteczkach, sznurki do zaznaczenia startu i mety, sudoku w siatce 6 x 6, klej, kolorowe kredki
PRZEBIEG:
1.Łowimy guziki.-doskonalenie motoryki małej. Do miski nalewamy wody i wkładamy plastikowe guziki, dziecko za pomocą pęsety stara się je wyłowić.
2.Opowieść matematyczna połączona z dyktandem. Dziecko słucha tekstu czytanego przez nauczyciela i wykonuje polecenia kolejne polecenia wynikające z tekstu opowiadania.
W guzikowej krainie na ulicy guzikowej mieszkała Zuzia ze swoim pieskiem Felkiem, na środku ulicy guzikowej stał niewielki żółty dom Zuzi z czerwonym dachem, nad domem unosiło się 7 niebieskich chmurek, pomiędzy 3 i 4 chmurką świeciło słońce. Po prawej stronie domu stało brązowe drzewo, na którym rosło 5 czerwonych jabłek. Pod drzewem rosły 2 brązowe borowiki. Po lewej stronie domu Zuzia posadziła 3 żółte tulipany i 4 różowe tulipany. Ile tulipanów posadziła Zosia? Popołudniu spacerując wokół domu Zosia zauważyła 8 wron siedzących na drzewie, chciała je pooglądać z bliska, lecz jej piesek zaczął szczekać i 4 odfrunęły. Ile wron zostało na drzewie?
3.Guzikowe pchełki. Zadaniem dziecka jest naciskanie guzika na drugi, tak, aby jak najdalej przeskoczył do przodu docierając w ten sposób do mety.
4. Guzikowe korale. Dziecko nawleka na żyłkę guziki według rytmu przestawionego na obrazu tworząc w ten sposób bransoletkę lub korale dla mamy.
5. Guzikowe sudoku. Dziecko układa guziki w taki sposób, aby w każdym rzędzie, w każdej linii i w każdym kwadracie 2 x 3, każdy kolor guzika pojawił się tylko raz.
6. Rysowanki guzikowe. Dziecko w dowolnym miejscu na kartce przykleja 6 guzików w różnych kolorach, a następnie do każdego z nich dorysowuje takie elementy, dzięki którym guziki zamienia się w konkretne obrazki.
Podziękowanie za udział w zajęciach.