SCENARIUSZ LEKCJI
Technologia wyrobów tapicerowanych
kl. I A
Temat: Narzędzia tapicerskie.
Cele lekcji:
- kształcenie współpracy
- umiejętności wykorzystania wiedzy w praktyce,
- poprawne posługiwanie się terminologią zawodowa,
- umiejętność pracy indywidualnej i zbiorowej
I. Cele operacyjne:
- uczeń zna:
- pojęcia: pobijak, obuch, obłączki
- uczeń rozumie :
- przeznaczenie poszczególnych narzędzi tapicerskich
- uczeń potrafi:
- dokonać klasyfikacji narzędzi tapicerskich
- uczeń umie:
- omówić narzędzia tapicerskie
- wskazać elementy budowy narzędzi tapicerskich
I. Metody nauczania:
- wykład, pokaz, opis
- analiza rysunków, gra dydaktyczna, krzyżówka
- praca w grupach,
- praca z tekstem
- prezentacja wykonanej pracy
III. Środki dydaktyczne:
- komputer
- rysunki narzędzi
- opracowania na temat narzędzi tapicerskich,
IV. Przebieg lekcji:
1.Czynności organizacyjne:
- sprawdzenie obecności, gotowości uczniów do zajęć oraz zapisanie tematu lekcji w dzienniku
2. Kontrola wiadomości:
Sprawdzenie stopnia zapamiętania wiedzy z poprzednich lekcji.
3. Wprowadzenie do tematu:
Przedstawienie tematu lekcji oraz jej celu. Ogólna charakterystyka narzędzi tapicerskich.
4. Realizacja tematu:
Nauczyciel na podstawie rysunków omawia poszczególne grupy narzędzi tapicerskich.
Losowe podzielenie uczniów na grupy. Wyznaczenie zadań oraz wyjaśnienie zasad pracy na lekcji.
Praca w grupach. Zadaniem uczniów jest wyszukanie informacji i zanotowanie odpowiedzi na postawione przez nauczyciela pytania. Prezentacje. Wybrane osoby przedstawiają efekty swojej pracy. Nauczyciel sprawdza, czy uczniowie wybrali właściwe informacje. Sporządzają notatkę do zeszytu. Nauczyciel w razie potrzeby udziela dodatkowych wyjaśnień, uzupełnia i poprawia czynności uczniów.
Praca samodzielna- krzyżówka.
Nauczyciel zadaje pytania uczniowie odpowiadają.
/prawda-fałsz/
5. Podsumowanie tematu:
Za pomocą pytań kontrolnych nauczyciel podsumowuje lekcję, sprawdza stopień zrozumienia i zapamiętania tematu.
6. Podanie zadania domowego:
Omówiony na lekcji temat nauczyciel poleca nauczyć się.
Przedstaw zastosowanie szpilek tapicerskich.
Nauczyciel nagradza uczniów, którzy wyróżnili się wiedzą, zaangażowaniem w czasie lekcji.
Samoocena. Ankieta zwrotna. Opracowała: Arleta Przybyłowska