SCENARIUSZ LEKCJI Podstawy tapicerstwa Kl. I A
Temat: Tkaniny meblowe.
Cele lekcji:
- kształcenie współpracy
- umiejętności wykorzystania wiedzy w praktyce,
- poprawne posługiwanie się terminologią zawodowa,
- umiejętność pracy indywidualnej i zbiorowej
I. Cele operacyjne:
- uczeń zna:
- pojęcia: tkanina, osnowa, wątek
- uczeń rozumie :
- znaczenie tkanin meblowych
- uczeń umie:
- wskazać elementy budowy tkanin
- określić podstawowe cechy tkaniny / przędza, splot, gęstość/
II. Metody nauczania:
- wykład, pokaz, opis
- analiza schematów, gra dydaktyczna / prawda- fałsz/
III. Środki dydaktyczne:
- tablica, kreda
- schematy, próbki materiałów
IV. Przebieg lekcji:
1.Czynności organizacyjne:
- sprawdzenie obecności, gotowości uczniów do zajęć oraz zapisanie tematu lekcji w dzienniku
2. Kontrola wiadomości:
Sprawdzenie stopnia zapamiętani wiedzy z poprzednich lekcji.
3. Wprowadzenie do tematu:
Przedstawienie tematu lekcji oraz jej celu. Ogólna charakterystyka tkanin.
4. Realizacja tematu:
Nauczyciel na podstawie schematu omawia budowę tkaniny. Uczniowie na próbkach materiałów odnajdują osnowę i wątek. Obserwując materiały pomocnicze wykonują splot tkacki z zaznaczeniem pokrycia osnowowego i wątkowego. Sporządzają notatkę do zeszytu. Nauczyciel w razie potrzeby udziela dodatkowych wyjaśnień, uzupełnia i poprawia czynności uczniów.
Praca samodzielna- krzyżówka.
5. Podsumowanie tematu:
Za pomocą pytań kontrolnych nauczyciel podsumowuje lekcję, sprawdza stopień zrozumienia i zapamiętania tematu:
- Zdefiniuj pojęcia : tkanina, osnowa, wątek.
- Wymień cechy, na podstawie których określa się tkaninę.
- Podaj elementy budowy tkanin.
6. Podanie zadania domowego:
Podaj zastosowanie tkanin meblowych w tapicerstwie.
Karta samooceny. Ankieta anonimowa.
Opracowała:
Arleta Przybyłowska