Scenariusz zajęć przeprowadzonych dn. 04. 04.2023 r.
Prowadzące: Anna Gos
Dzieci: 4- 5 letnie
Czas trwania zajęć 30 – 40 min.
Temat tygodnia: Jakie wzory i kolory lubią pisanki ?
Temat dnia: Zwyczaje świąteczne
Obszary z podstawy programowej:
Wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacją matematyczną
Wspieranie dzieci w rozwijaniu czynności intelektualnych, które stosują w poznawaniu i rozumieniu siebie i swojego otoczenia.
Tworzenie warunków do doświadczeń językowych i komunikacyjnych w zakresie
reprezentatywnej i komunikatywnej funkcji języka (ze szczególnym uwzględnieniem nabywania umiejętności czytania).
Wspomaganie rozwoju mowy oraz innych umiejętności komunikacyjnych dzieci.
Wychowanie przez sztukę – różne formy plastyczne.
Cele główne:
Przeliczanie i dodawanie w zakresie 10.
Poznanie zwyczajów Wielkanocnych.
Rozwijanie sprawności fizycznej.
Rozwijanie mowy
Budzenie zainteresowania literami.
Cele operacyjne:
dziecko:
Liczy i dodaje w zakresie 10.
Zna wybrane zwyczaje Wielkanocne.
Aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych.
Odpowiada na pytania dotyczące wysłuchanego opowiadania.
Poznaję literę P, p w toku zabaw.
Środki dydaktyczne:
Tekst opowiadania A. Galicy „Bajeczka Wielkanocna” , ilustracje do opowiadania, pisanki w czterech kolorach, kartoniki z liczbami, kartoniki z sylabami ( pal, pi), tablica demonstracyjna nr 59, zagadki, karty pracy.
Metody pracy:
słowna, opowiadanie, rozmowa, oglądowa, słuchowa, ćwiczeniowe, zadań stawianych do wykonania.
Formy pracy:
indywidualna, z całą grupą.
Przebieg zajęć:
1.Powitanie - „Chodźcie wszyscy tu do koła”
2.Inscenizacja opowiadania czytanego przez nauczyciela pt. „Bajeczka Wielkanocna” A. Galicy.
3. Rozmowa na temat opowiadania, kierowana pytaniami nauczyciela.
- Co robiło słonko?
- Kogo budziło jako pierwsze, drugie...?
- Dlaczego słonko budziło: bazie, kurczaczka, zajączka i baranka?
- Jakie Święta zbliżają się do nas wielkimi krokami?
4. Rozmowa na temat Wielkanocnych zwyczajów i doświadczeń dzieci, na podstawie tablicy demonstracyjnej nr 59
- Jak przygotowujemy się do Świąt Wielkanocnych?
- Jakie znasz tradycje Świąt Wielkanocnych? - rozwiązywanie zagadek
Wysyłamy je tym, z którymi nie możemy być w święta,
a których darzymy szczególną miłością i sympatią,
życząc zdrowych, pogodnych świąt.(kartki świąteczne)
Święcimy je na tydzień przed Wielkanocą.
Są barwne, kolorowe zrobione z gałązek wierzby,
lub bazi, a także ze sztucznych kwiatów. (palma wielkanocna)
·Jak się nazywa jajko malowane,
co na Wielkanoc się przydaje. (pisanka)
Żółciutkie kuleczki za kurką się toczą,
kryją się pod skrzydła gdy wroga zobaczą. (kurczątka)
Upleciony ze słomy,
wikliny chętnie nosi owoce, jarzyny. (koszyczek)
Ma długie uszy futerko puszyste.
Ze smakiem chrupie marchewkę i sałaty listek. (zając)
5. Zabawa ruchowa „Na zielonej łące raz, dwa, trzy...”.
6. Wprowadzenie litery P,p – analiza i synteza słuchowa wyrazów „Pisanka”, „Palma”.
- prezentowanie przez nauczyciela poznanej głoski. Po zaprezentowaniu odczytują ją dzieci z pomocą nauczyciela.
- wyjaśnienie dzieciom, że za każdym razem, gdy nauczyciel pokaże kartonik z sylabą „pi” mają zawołać „pisanka”, natomiast kartonik z sylabą „pal” mają zawołać „palma”.
7. Pisanki w koszyku – ćwiczenia w liczeniu.
- ile pisanek jest w pierwszym koszyku? ( 6 zielonych, 4 czerwone).
- ile pisanek jest w drugim koszyku ?( 5 żółtych, 4 niebieskie)
- w którym koszyku jest więcej pisanek?
8. Praca w kartach pracy cz. 3 s. 60
- w żółtej ramce narysuj zwyczaj wielkanocny związany z Wielką Sobotą, a w niebieskiej ramce związanej z Poniedziałkiem Wielkanocnym.
- posłuchaj zagadki w pustym polu narysuj jej rozwiązanie.
9. Kolorowe zające – warsztaty plastyczne z rodzicami.