SCENARIUSZ ZAJĘCIA W GRUPIE 6 LATKÓW
Temat zajęcia: „ Symbole wielkanocne”
Cele operacyjne, dziecko potrafi:
- nazwać symbole i tradycje Świąt Wielkanocnych
- rozwiązać wielkanocne zagadki
- dokładać, odkładać liczmany i rozwiązywać zadania
- wykonać pracę plastyczną (przestrzenną) według podanego wzoru
- ciąć nożyczkami po wyznaczonych liniach
- zgodnie uczestniczyć w zadaniach
Metody:
-metoda słowna: zagadki, rozmowa z dziećmi, objaśnienie
-metoda czynna: samodzielnych doświadczeń, zadań stawianych do wykonania, kierowanie działalnością dziecka
-metoda oglądowa : pokaz
Formy:
- zbiorowa
-indywidualna
Środki dydaktyczne:
- ilustracje o treści wielkanocnej, sylwety kur i kolorowych pisanek, koszyczek z symbolami potraw (jajo, baranek, zajączek, owies, palemka, babka), wzór koszyczka, bibuła kolorowa, wycinanka, nożyczki, klej, płyta CD, hula- hop, kartoniki z cyframi 1 -7 i oczkami 1- 7
Przebieg zajęcia:
1. Zabawa integracyjna (wszyscy stoją w kręgu). Dobre humory dziś mamy, więc przed zabawą się powitamy:
- niech pomachają do mnie dzieci, które maja dobry humor,
- niech zaklaszczą dzieci, które lubią się śmiać,
- niech zatupią dzieci, które lubią wiosnę,
- niech podskoczą do góry dzieci, które lubią się bawić.
3. Symbole wielkanocne- rozmowa z dziećmi zgromadzonymi i omówienie symboli związanych z Wielkanocą (prezentacja koszyczka). Dzieci po kolei wyciągają z koszyczka te rzeczy, a nauczycielka tłumaczy ich znaczenie jaja- nowe życie, baranek- Pan Jezus, zajączek- prezenty, owies- wiosna, palemki- tradycja chrześcijańska, związana z Niedzielą Palmową, babka wielkanocna- radość spotkania przy wielkanocnym stole.
4. „Wielkanocne zagadki”- rozwiązywanie zagadek Tomasza Jabłońskiego:
Chodzi grzebie pazurem Małe żółte kuleczki
Za nią kogut stoi murem Od podwórka i rzeczki
Może jaja dobre da? Od rzeczki do podwórka
Może powie „Kud- Kudak” Sam puch jeszcze nie piórka
(kura) (kurczęta)
5. Zabawa ruchowa „Kury i pisanki”. W sali rozmieszczone są duże sylwety kur. Na każdej napisana jest inna cyfra od 1-7. Każde dziecka otrzymuje trzy sylwety pisanek z kolorowego papieru ozdobionych różną liczbą elementów (kropeczki, gwiazdeczki, kreseczki). Dzieci spacerują przy muzyce, a na przerwę układają pisankę pod odpowiednią kurą, tak aby liczba elementów zgadzała się z cyfrą na kurze. Następnie porównują, która kura ma najwięcej pisanek, o ile jest więcej, która najmniej, o ile.
6. „Wielki gwar w kurniku”- zabawa dydaktyczna- nauczycielka przygotowuje sylwety kur potrzebne do zabawy. Dzieci manipulują nimi dokładają, odkładają i rozwiązują zadania.
7. „Kury do kurnika”- zabawa ruchowa . Nauczycielka przygotowuje kilka kół hula- hop oraz kartoniki z cyframi 1- 7 i rysunkami odpowiedniej liczy oczek jak na kostce od gry. Dzieci spacerują po całej sali naśladują kury. Gdy nauczycielka powie „Kury do kurnika” i jednoczenie pokaże kartonik z liczbą dzieci szybko wchodzą do kółek ale tak, aby w każdym było tyle kur, ile wskazuje liczba na kartoniku pokazanym przez nauczycielkę.
8. Wielkanocny koszyczek- praca plastyczna (przestrzenna) wykonanie z papieru, cięcie nożyczkami po wyznaczonych liniach ( wykorzystanie bibułek, kolorowych wycinanek, kleju).
9. Gaiki- wspólne śpiewanie przyśpiewki ( wykorzystanie nagrania z płyty CD)
10. Podsumowanie zajęcia:
- rozmowa utrwalająca wybrane treści z zajęcia,
- oglądanie powstałych koszyków,
- ocena zachowania i aktywności na zajęciu