Scenariusz lekcji z edukacji matematycznej
w klasie 3a
Data: .
Nauczyciel prowadzący: Magdalena Bibro
Temat projektu: Aby pięknie żyć.
Temat lekcji: Mnożenie w zakresie 50. Gry i zabawy matematyczne.
Cel główny: Doskonalenie umiejętności mnożenia w zakresie 50 (Dzieci zdolne w zakresie 100)
Cele operacyjne:
Uczeń:
• Rozumie pojęcie mnożenia,
• Dokonuje obliczeń pamięciowych w zakresie tabliczki mnożenia do 50/ dzieci zdolne do 100,
• Rozwiązuje zadania i formułuje poprawną odpowiedź,
• Utrwala nazwy działań matematycznych,
• Wykonuje polecenia zgodnie z instrukcją,
• Poznaje zasady kodowania i podaje koordynaty
• Współpracuje w zespole na zasadach partnerstwa,
• Potrafi pogodzić się z wygraną i porażką,
• Doskonali koordynację wzrokowo – ruchową ,
• Prawidłowo rozwiązuje zadania w książce dokładnie czytając polecenia,
• Kształtuje zdolność samooceny i efekty własnej pracy.
Metody:
Słowne: rozmowa, pogadanka, objaśnienia i instrukcje, praca z książką.
Czynne: zadań stawianych do wykonania, kierowania własną działalnością dziecka.
Aktywizujące: zabawy dydaktyczne z zakresu edukacji matematycznej.
Formy:
Indywidualna, zbiorowa
Środki dydaktyczne:
Piosenka „Powitanka”, cele lekcji w języku ucznia i nacobezu, mata do kodowania i kolorowe kubeczki, koordynaty do zabawy, kostki 6-cio i 9-cio ścienne, kwadraty z liczbami, karteczki z napisami; suma, różnica, iloczyn, karteczki z napisami do zadań trudniejszych, czyste kartki dla każdego dziecka, ćwiczenia matematyczne „Elementarz odkrywców” cz. 1, gra matematyczna „Bingo”, karteczki do ewaluacji dla każdego dziecka w kolorze czerwonym, zielonym i żółtym.
Przebieg zajęć:
1. Rozpoczęcie lekcji na dywanie zabawą integracyjną „Powitanie”
Budowanie pozytywnych relacji w grupie i przywitanie wszystkich dzieci.
2. Nauczyciel wprowadza uczniów w tematykę lekcji.(na dywanie) Wykorzystuje matę do kodowania.
Nauczyciel informuje uczniów, ze lekcja będzie z zakresu edukacji matematycznej. Aby dowiedzieć się o czym dzieci będą się uczyły muszą najpierw rozwiązać zadanie związane z kodowaniem.
Dyktando graficzne - nauczycielka podaje kolejno dzieciom koordynaty (współrzędne) poszczególnych punktów na macie. Dzieci za pomocą kolorowych kubeczków tworzą graficzną odpowiedz na pytanie dotyczące tematu lekcji.
C3,D4,G4,F5,E5,E6,D7,C8,H3,H8,G7,F6.
3. Rozmowa na temat celu zajęć w języku ucznia.
Dzieci siedzą w kręgu. Nauczyciel przedstawia dzieciom cele dzisiejszych zajęć w języku ucznia i nacobezu. Pyta, czy dla wszystkich cele są zrozumiałe i czy wiedzą, na co maja zwrócić szczególną uwagę.
Uczniowie przechodzą do ławek.
4. Zabawa dydaktyczna „Rzuć i pomnóż”
Dzieci dobierają się w pary i siadają do ławek. Każda para dostaje dwie kostki. W zależności od umiejętności i opanowania tabliczki mnożenia nauczycielka rozdaje kostki 6-cio ścienne oraz 9-cio ścienne.
Nauczycielka przypina na tablicy kwadraty z liczbami będącymi wynikami mnożenia. Każda para kolejno rzuca kostkami a wyrzucone na dwóch kostkach oczka mnoży przez siebie. Po podaniu prawidłowego wyniku mnożenia uczniowie zabierają odpowiedni kwadrat z tablicy.
Zabawa kończy się w momencie kiedy każda para ma przynajmniej jeden kwadracik.
Po tej części uczniowie siadają na dywanie.
5. Nazwy działań matematycznych – zabawa dydaktyczno – ruchowa.
Każda para siada na dywanie ze swoja liczbą zdobyta w poprzedniej zabawie. Nauczyciel trzyma w ręce karteczki z nazwami działań matematycznych – suma, różnica, iloczyn. Kolejno pary losują jedno działanie i próbują ułożyć wylosowane działanie matematyczne tak aby wynikiem tego działania była ich liczba z karteczki. Działania uczniowie zapisują na kartkach.
Uczniowie zdolni dostają od nauczycielki dodatkowe zadanie trudniejsze, np. Od sumy liczb 73 i 22 odejmij ich różnicę itp. Mogą zapisać te działania na tablicy.
Przerywnik śródlekcyjny
6. Zabawa ruchowa „Bingo” z wykorzystaniem karteczek zawierających wiadomości z zakresu edukacji matematycznej opanowanych przez uczniów w klasie 1 i 2.
Wybrany uczeń po udzieleniu prawidłowej odpowiedzi wykonuje 1 przysiad i zabiera karteczkę a w przypadku złej odpowiedzi 3 przysiady.
Po tej części uczniowie siadają do ławek.
7. Wykonaj obliczenia – praca w ćwiczeniach matematycznych.
Uczniowie w ławkach otwierają ćwiczenia matematyczne na stronie 74. Nauczycielka włącza multibooka i kolejno czyta treść poleceń oraz objaśnia sposób wykonania zadania 1.
8. Podsumowanie lekcji.
Nauczyciel wręcza każdemu dziecku 3 kartki: czerwoną, zieloną i żółtą. Czyta cele nacobezu. Dzieci dokonują samooceny swoich umiejętności.
9. Jeżeli pozwoli na to czas nauczycielka przeprowadza na dywanie ponownie zabawę BINGO utrwalającą wiadomości z zakresu edukacji matematycznej..