X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 51872
Przesłano:
Dział: Logopedia

Gramatyka na łące. Konspekt zajęć logopedycznych

KONSPEKT ZAJĘĆ LOGOPEDYCZNYCH
Data: 30.05.2023
Prowadzący:
Uczeń: z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym
( III oddział edukacyjno – terapeutyczny)
Temat: „Gramatyka” na łące
Rodzaj zajęć: indywidualne zajęcia logopedyczne
Metody: słowna, praktyczna, oglądowa
Pomoce: lotto dmuchane – zwierzęta na łące, piłeczka styropianowa, czytanka słowno-obrazkowa: Maj, kostka z gumkami, figurki zwierząt mieszkających na łące, magnetyczne puzzle drewniane z siatką na owady, karta pracy „Gramatyka”
A. Kaproń (komu? czemu?), lupa, rękawiczki jednorazowe, elektrostymulator ecostim 100, elektroda kulkowa, żel do usg, plaster do kinesiotapingu
Cel główny: Rozwijanie komunikacji werbalnej i sfery językowej (strony gramatycznej języka) oraz usprawnianie aparatu artykulacyjnego.
Cele szczegółowe:
• rozwijanie umiejętności witania się i żegnania,
• ćwiczenie umiejętności odmieniania rzeczowników przez przypadki - dokańczanie zdań w odpowiedniej formie gramatycznej,
• ćwiczenia aparatu oddechowego, usprawnianie poprawnego toru oddechowego,
• rozwijanie słownika biernego i czynnego,
• ćwiczenie koncentracji uwagi, spostrzegania i pamięci,
• ćwiczenie umiejętności budowania 3-elementowej wypowiedzi (podmiot, orzeczenie
i dopełnienie),
• ćwiczenie umiejętności odpowiadania na pytania pełnym zdaniem,
• rozwijanie koordynacji wzrokowo-ruchowej,
• zwiększanie napięcia mięśnia okrężnego ust i żwacza.

Przebieg zajęć:
1. Przywitanie ucznia. Przedstawienie tematu zajęć.
2. Przedmuchiwanie piłeczki styropianowej umieszczonej na planszy typu lotto z obrazkami zwierząt mieszkających na łące (ze zwróceniem uwagi na prawidłowy tor oddechowy), dokańczanie zdania: „Piłka wpadła do... (kogo? czego?)”.
3. Wyjmowanie figurek zwierząt umieszczonych w kostce z gumkami. Dokańczanie zdania: „To jest...(kto? co?)”, a następnie „Nie ma ...(kogo? czego?)”.
4. Łapanie na magnes puzzli przedstawiających mieszkańców łąki.: „Złapałem...(kogo?, co?)”.
5. Spacer po sali z figurką zwierzęcia i dokańczanie zdania: „Idę... (z kim? z czym?)”.
6. Wyszukiwanie na planszy z użyciem lupy zwierząt i dokańczanie zdania: „Przyglądam się (komu? czemu?)”.
7. Śledzenie tekstu czytanki słowno-obrazkowej z wypowiadaniem słów – kluczy zawartych w ilustracji z uwzględnieniem przez ucznia odpowiedniej formy gramatycznej.
8. Wykonanie elektrostymulacji mięśnia żwacza z użyciem elektrody kulkowej.
9. Zastosowanie korekcji mechanicznej (mięśniowej) pozycjonującej mięsień okrężny ust plastrami do kinesiotapingu.
10. Zakończenie zajęć – podziękowanie uczniowi za udział w zajęciach i pożegnanie się.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.