Scenariusz lekcji geografii
Klasa 7
Nauczyciel: Monika Król
Temat: Gleby w Polsce.
Cel ogólny: Poznanie głównych typów genetycznych gleb występujących w Polsce.
Cele szczegółowe:
Wiadomości
A- Uczeń zna:
- terminy: gleba, czynniki glebotwórcze, procesy glebotwórcze, profil glebowy
- wymienia typy genetyczne gleb występujących w Polsce
B- Uczeń wyróżnia:
- najważniejsze cechy gleby brunatnej, bielicowej, czarnoziemu, mady i rędziny na podstawie profilu glebowego
Umiejętności
C- Uczeń potrafi:
- wskazać rozmieszczenie gleb na mapie Polski
- zaprezentować w formie deseru typy gleb
Postawy
Kształcenie umiejętności korzystania z różnych źródeł informacji. Kształcenie umiejętności komunikacji oraz pacy w zespole. Wykorzystywanie do prezentacji różnych dostępnych materiałów.
Metody pracy: pogadanka, pokaz, praca z podręcznikiem, prezentacja w formie deseru,
Formy pracy: praca indywidualna, grupowa
Środki dydaktyczne: tablica multimedialna, podręcznik, ćwiczenia, artykuły spożywcze
Przebieg lekcji:
I. Faza wprowadzająca.
1. Czynności organizacyjne.
2. Sprawdzenie pracy domowej i przygotowania do zajęć.
3. Zapisanie tematu, podanie celów zajęć.
II. Faza realizacyjna.
1. Zadanie pytania, co to jest gleba i z czego się składa (na podstawie wiadomości z przyrody )
2. Prezentacja na tablicy interaktywnej.
3. Omówienie czynników glebotwórczych.
4. Omówienie profilów glebowych: bielicy, gleby brunatnej, rędziny, mady, czarnoziemu, gleby górskiej.
5. Podział na grupy.
6. Praca w grupach - wykonanie deseru prezentującego gleby w Polsce.
7. Wykonanie tabliczek z opisem.
8. Nauczyciel ocenia poprawność wykonanych zadań na zajęciach.
III. Faza podsumowująca.
1. Uczniowie prezentują wykonane desery i omawiają poszczególne poziomy występujące w glebie – prezentacja zakończona oceną.
2. Przypomnienie terminu gleba i najważniejszych jej cech.
3. Wyświetlanie slajdu na tablicy interaktywnej ze zdaniami do uzupełnienia podsumowującymi zajęcia.