Scenariusz zajęć z zakresu mowy i myślenia
Prowadząca: Anna Pawlik
Data: 10.10.2023r.
Temat: Odkrywanie litery 'M' małej i wielkiej. Układanie modeli słowa mama, Mela.
Cele ogólne:
- Rozwijanie umiejętności tworzenia słownego opisu postaci.
- Rozwijanie wrażliwości fonemowej, określania miejsca spółgłoski w słowie.
- Odkrywanie małej i wielkiej litery "m".
- Rozwijanie spostrzegawczości wzrokowej i sprawności manualnej.
Cele operacyjne:
Dziecko:
- Potrafi rozwiązywać zagadki.
- Potrafi wypowiadać się na temat wyglądu swojej mamy.
- Potrafi formułować dłuższe wypowiedzi.
- Potrafi wymieniać głoski mama, Mela.
- Potrafi układać schematy i modele tych wyrazów.
- Potrafi wymieniać słowa w nagłosie, wygłosie i śródgłosie.
- Potrafi opisać wygląd litery "M" oraz otworzyć jej kształt.
- Potrafi uczestniczyć w zabawie ruchowej.
- Potrafi modelować literę "m" z plasteliny, drucika kreatywnego.
Metody pracy:
- słowna
- czynna
- oglądowa
Forma pracy:
- z całą grupą
- zespołowa
- indywidualna
Przebieg zajęć:
1. Przywitanie zabawą "Iskierka przyjaźni".
2. Rozwiązywanie zagadek.
3. Rozmowa na temat znaczenia słowa mama, opisywanie wyglądu swojej.
4. Rundki w kole — ćwiczenia w formułowaniu dłuższych wypowiedzi na podstawie zdjęcia swojej mamy.
5. Przyklejanie zdjęć na sylwecie serca.
6. Wyodrębnianie wyrazu podstawowego mama, dzielenie na sylaby, głoski.
7. Wyszukiwanie wyrazów z głoską "m" na początku, końcu i w środku wyrazu.
8. Pokaz litery "m" - rysowanie palcem w powietrzu, na dywanie, na plecach kolegi.
9.Zabawa ruchowa "Gdy słyszysz głoskę m" - dobieranie się w pary.
10. Wykonanie dywanu dla mamy - rysowanie liter "M,m" pisakami.
11. Praca w grupach - układanie litery "m" z kasztanów, żołędzi.
12. Praca przy stolikach - modelowanie litery "m" z plasteliny, drucików.
13. Przyklejanie podpisów pod zdjęciami mam - wyszukiwanie wśród innych wyrazów wyrazu mama.