KONSPEKT ZAJĘĆ REWALIDACYJNO-WYCHOWAWCZYCH
DATA: 26.05.2022r.
MIEJSCE: Sala lekcyjna.
CZAS TRWANIA: 4 x 60 minut
KLASA: Zespół Rewalidacyjno-Wychowawczy
TEMAT: Rozwijanie procesów poznawczych: uwagi oraz
spostrzegania.
CEL OGÓLNY: Rozwijanie procesów poznawczych – uwagi oraz
spostrzegania.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
- doskonalenie umiejętności koncentracji uwagi,
- doskonalenie koordynacji wzrokowo-ruchowo-słuchowej,
- rozwijanie umiejętności koncentracji nadziałaniu
celowym,
- poznawanie skutków własnych działań manipulacyjnych,
- stymulacja zmysłu słuchu,
- stymulowanie czucia powierzchniowego,
- uwrażliwianie dłoni i jej twórcze wykorzystanie;
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Wentylator, paski bibułki, bańki mydlane, miski, piłeczki,
pojemniki z pokrywką, piasek kinetyczny, zabawki typu bąk do
nakręcania, nagrania muzyczne – piosenki dla dzieci, instrumenty
muzyczne, dzwonki, zabawki grające, magnetofon, nagrania audio z
muzyka relaksacyjną, materace, koce.
METODY PRACY:
praktycznego działania, stymulacji sensorycznej, zabawowa,
elementy metody F. Affolter, elem. met. M.Montessori, elem. met.
stymulacji słuchowej, instruktaż słowny;
FORMY PRACY:
indywidualna, zindywidualizowana.
ROLA NAUCZYCIELA:
wspiera, aktywizuje, pomaga, zachęca i motywuje do działania;
ROLA UCZNIA:
na miarę swoich możliwości aktywnie uczestniczy w zajęciach;
CELE W KATEGORIACH CZYNNOŚCI WYKONYWANYCH PRZEZ UCZESTNIKA:
Jan:
- doskonali spostrzeganie - poznaje skutki swoich działań w
odniesieniu do przedmiotów wydających dźwięk oraz zabawek
grających;
- koncentruje uwagę na ukrytym przedmiocie,
- odbiera wrażenia słuchowe,
- odbiera wrażenia czuciowo-wzrokowe,
- rozwija aktywność własną podczas pracy z ulubionymi materiałami
sypkimi;
- doskonali koncentracje uwagę podczas zabaw materiałami sypkimi;
- doświadcza odprężenia podczas relaksacji;
Ala:
- doskonali koncentracje uwagę i spostrzeganie w odniesieniu do
przedmiotów w ruchu,
- rozwija umiejętności z zakresu koordynacji wzokowo-ruchowo-
ruchowej,
- doskonali umiejętność chwytu,
- rozwija umiejętność koncentrowania się na działaniu celowym,
- rozwija umiejętność słuchania i naśladowania dźwięków,
- doskonali umiejętności współpracy z nauczycielem,
- doświadcza odprężenia podczas relaksacji,
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
I. ZAJĘCIA WSTĘPNE
- Indywidualne powitanie każdego uczestnika śpiewem i gestem.
- Rozlokowanie uczestników wprowadzenie do tematu zajęć.
II. ZAJĘCIA TEMATYCZNE:
1. Doskonalenie procesów poznawczych – uwagi i spostrzegania:
a) doskonalenie koncentracji uwagi na bodźcach wzrokowych:
- wykorzystanie wentylatora:
- obserwacja powiewających pasków bibułki - pobudzanie do
aktywności eksploracyjnej,
- obserwacja baniek mydlanych – pobudzanie do aktywności
eksploracyjnej.
2. Stymulacja słuchu na podstawie ,,Lekcji ciszy” według M.
Montessori:
- ruletka – odgłosy różnego rodzaju piłek w metalowej misce
i plastikowej misce.
- łapanie piłeczek z misy, wyjmowanie, wkładanie, zabawy
chwytno-manipulacyjne.
3. Doskonalenie koncentracji uwagi na bodźcach dotykowych:
- ćwiczenia z wykorzystaniem piasku kinetycznego.
- ćwiczenia z wykorzystaniem zabawki – bąka.
- ćwiczenia z wykorzystaniem pojemnika – otwieranie,
wyjmowanie ukrytego przedmiotu.
4. Doskonalenie koncentracji uwagi na bodźcach słuchowych :
- Prezentacja nagrań piosenek dziecięcych - słuchanie oraz
próby naśladowania melodii.
- wykorzystanie kompletu dzwonków – wydobywanie dźwięków:
pojedynczych, w ustawieniu równoległych, szeregowym itd.
- wykorzystanie prostych instrumentów perkusyjnych:
•bębenki
•tamburyno
•pudełko akustyczne
•kamerton
•trójkąt
- wykorzystanie zabawek grających:
naciskanie w celu włączenia melodii, celowanie palcem w
klawisz wydobywający dźwięk, włączanie samodzielne bez
instruktażu, wyzwalanie samodzielnej aktywności
eksploracyjnej.
5. Relaksacja.
- stworzenie atmosfery relaksu i odprężenia przy muzyce
relaksacyjnej,
- zapewnienie uczestnikom możliwości wyciszenia i odpoczynku
zgodnie z ich preferencjami.
III. ZAJĘCIA KOŃCOWE
- Porządkowanie miejsca pracy.
- Pożegnanie wychowanków.