KONSPEKT ZAJĘĆ REWALIDACYJNO-WYCHOWAWCZYCH
DATA: 12.12.2022r.
MIEJSCE: Sala lekcyjna.
CZAS TRWANIA: 4 x 60 minut
KLASA: Zespół Rewalidacyjno-Wychowawczy.
TEMAT: Usprawnianie motoryki małej.
CEL OGÓLNY: Usprawnianie koordynacji wzrokowo-ruchowo-słuchowej.
CELE SZCZEGÓŁOWE: - doskonalenie chwytu oraz praksji,
- doskonalenie koordynacji wzrokowo-ruchowo-słuchowej,
- rozwijanie umiejętności koncentracji na działaniu celowym,
- poznawanie skutków własnych działań manipulacyjnych,
- stymulacja zmysłu słuchu,
- stymulowanie czucia powierzchniowego,
- uwrażliwianie dłoni,
- doskonalenie umiejętności samoobsługowych;
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Plastikowe rury o różnej długości, miska, piłeczki, manipulatory, układanki drewniane - 3 elementy, układanki drewniane 7elementów, 9 elementów, 12 elementów, zabawki typu bąk do nakręcania, dzwony rurowe, dzwonki hotelowe, zabawki grające, piosenka ,,Aaa kotki dwa...”- nagranie audio, magnetofon, przybory toaletowe, mydło, ręcznik, radiomagnetofon, solar, nagrania audio z muzyka relaksacyjną, materace, koce.
METODY PRACY:
praktycznego działania, stymulacji sensorycznej, zabawowa, elementy metody F. Affolter, elem. met. M.Montessori, elem. met. stymulacji słuchowej, instruktaż słowny, elementy metody Snoezelen;
FORMY PRACY:
indywidualna, zindywidualizowana.
ROLA NAUCZYCIELA:
wspiera, aktywizuje, pomaga, zachęca i motywuje do działania;
ROLA UCZESTNIKA:
na miarę swoich możliwości aktywnie uczestniczy w zajęciach;
CELE W KATEGORIACH CZYNNOŚCI WYKONYWANYCH PRZEZ UCZESTNIKA:
Jan:
- doskonali umiejętności samobsługi podczas spożywania obiadu,
- wdraża się do systematycznego treningu toaletowego,
- rozwija umiejętności z zakresu koordynacji wzokowo-ruchowo- ruchowej,
- doskonali umiejetność chwytu,
- kształtuje wiedzę o stałości przedmiotu,
- rozwija umiejętność koncentrowania się na działaniu celowym,
- rozwija umiejętność słuchania i naśladowania dźwięków,
- doskonali umiejętności współpracy z nauczycielem,
- doświadcza odprężenia podczas relaksacji
Ala:
- doskonali umiejętności współpracy przy spożywaniu obiadu,
- poznaje skutki swoich działań w odniesieniu do przedmiotów wydających dźwięk oraz zabawek grających;
- odbiera wrażenia słuchowe,
- odbiera wrażenia czuciowo-wzrokowe,
- rozwija aktywność własną podczas pracy z ulubionymi materiałami sypkimi;
- koncentruje uwagę podczas zabaw materiałami sypkimi;
- uczestniczy w zabawie z balonem,
- doświadcza odprężenia podczas relaksacji;
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
I. ZAJĘCIA WSTĘPNE
- Indywidualne powitanie każdego uczestnika.
- Konsumpcja obiadu.
- Trening higieniczno-samoobsługowy.
II. ZAJĘCIA TEMATYCZNE:
1. Stymulacja słuchu na podstawie elementów ,,Programu
Stymulacji Słuchowej” Synapsis – Akademia Autyzmu:
- słuchanie mowy poprzez plastikowe rury różnej długości,
- zabawa balonem z ziarnami.
2.Stymulacja słuchu na podstawie ,,Lekcji ciszy” według M. Montessori:
- ruletka – odgłosy różnego rodzaju piłek w metalowej misce.
3. Ćwiczenia usprawniające koordynację wzrokowo-ruchowo- słuchową:
- wykorzystanie dzwonów rurowych – wydobywanie dźwięków,
- wykorzystanie kompletu dzwonków hotelowych – wydobywanie dźwięków: pojedynczych, w ustawieniu równoległych, szeregowym itd.
- wykorzystanie zabawek grających:naciskanie w celu włączenia melodii, celowanie palcem w klawisz wydobywający dźwięk, włączanie samodzielne bez instruktażu, wyzwalanie samodzielnej aktywności eksploracyjnej.
- Prezentacja piosenki ,,Aaa kotki dwa..” słuchanie oraz próby naśladowania melodii.
4. Ćwiczenia manipulacyjne oraz koordynacyjne:
- Łapanie piłeczek z misy i przekładanie ich do pojemnika,
- Przesuwanie klocków na manipulatorach ( stopniowanie poziomu trudności – począwszy od najłatwiejszych po bardziej skomplikowane szlaki)
- Układanie klocków drewnianych (wpasowywanie kształtów):
a) układanka 3 elementowa – klocki duże
b) układanka 7 elementowa – klocki mniejsze
c) układanka 9 elementowa – klocki skośne,
d) układanka 12 elementowa – klocki drobne.
- Zakładanie kółek drewnianych na paliczki ustawione szeregowo.
- Zakładanie kół drewnianych o mniejszej średnicy na paliczek (tzw.wieża)
- Zabawy z wykorzystaniem nakręcanej zabawki – bąk:
Samodzielne nakręcanie, wprawianie w ruch, zatrzymywanie, obserwacja ruchu, łapanie zabawki.
- Odbijanie balonika na nitce.
5. Relaksacja.
- stworzenie atmosfery relaksu i odprężenia przy muzyce relaksacyjnej,
- solar - obserwacja projekcji barwnych plam na ścianie,
- zapewnienie wychowankom możliwości wyciszenia i odpoczynku zgodnie z ich preferencjami.
III. ZAJĘCIA KOŃCOWE
- Porządkowanie miejsca pracy.
- Pożegnanie uczestników.