Konspekt zajęć korekcyjno- kompensacyjnych dla klasy 4 – 6
Opracowała - Beata Wawerska, nauczyciel S.P. w Stołpiu
Temat : Pisownia wyrazów z „ ch” i „h” – uzupełnianie luk w tekście.
Cele:
- doskonalenie znajomości zasad pisowni wyrazów z „ch” i „h”
- rozwijanie percepcji wzrokowej i słuchowej
Metody – rozmowa kierowana, ćwiczenia z użyciem tablicy interaktywnej, zadania z luką
Formy pracy – indywidualna, grupowa
Pomoce dydaktyczne – karty pracy, tablica interaktywna, tarcza strzelecka
Przebieg zajęć:
Przypomnienie zasad pisowni wyrazów z „ ch” i „h”.
1. ch piszemy wtedy, gdy w wyrazach i formach pokrewnych wymienia się na sz, np. duch – duszek, mucha – muszka;
2. h piszemy wtedy, gdy wymienia się na ż, np. Sapieha – Sapieżanka, druhna – drużba, na z, np. błahy – błazen, na g, np. wahać się – waga;
3. ch piszemy na końcu wyrazu (wyjątek stanowi druh), np. dach, pech, na nogach;
4. ch piszemy po s, np. schab, schron, schody;
5. h piszemy w cząsteczkach hipo-, higro-, hydro-, hiper-, hekto-.
Ćwiczenie nr. 1
Uzupełnij tekst brakującymi literami: ch lub h.
Pewien dru... opuścił ...ufiec i udał się na biwak do lasu. Po drodze mijał łąkę pełną ....abrów. Gdy spojrzał na niebieskie kwiaty, przypomniał sobie, że jego mama najbardziej lubi niebieskie ...iacynty. Postanowił więc w drodze powrotnej nazbierać jej .....abrów w ulubionym niebieskim kolorze. Nagle .....łopiec zatrzymał się przestraszony. Usłyszał w pobliski ..... zaroślach dziwne .....rumkanie i .....rzęst. Stał i słu.....ał, a gdy ....robot się nasilił, szybko pobiegł w kierunku obozowiska. Przytru....tał do obozu cały zdyszany, ale zdrowy. O swojej ...istorii opowiedział zastępowej, która po.....waliła go za szybką ucieczkę. ....rząkanie mogło należeć do dzika, a w takiej sytuacji najlepiej jest szybko uciec.
Ćwiczenie nr. 2
Uzupełnij wyrazy literami ch lub h . Uczniowie wykonują ćwiczenie na tablicy interaktywnej - Dyktanda.net.
.....usteczki, ....uśtawka, ....ulajnoga, u....o, .....leb, ...elikopter, sza.....y, mar....ewka, ...abry, ...ipopotam
Ćwiczenie nr. 3
Uzupełnij przysłowia literami ch lub h.
1. Gdzie dwó.... się bije, tam trzeci korzysta.
2. Stra ...... ma wielkie oczy.
3. Tonący brzytwy się ...wyta.
4. Z wielkiej ...mury mały deszcz.
5. Z tej mąki ...leba nie będzie.
Ćwiczenie nr. 4
Posortuj wyrazy, ch czy h? Uczniowie wykonują zadanie na tablicy interaktywnej – wordwall.net/pl/resource/853975/polski/h-czy-ch-
Ewaluacja zajęć:
Uczniowie na tarczy strzeleckiej umieszczonej na tablicy rysują „ strzały”. Im bliżej środka, tym więcej punktów – czyli zajęcia się bardziej podobały. Im dalej od środka tarczy, tym punktów mniej- czyli zajęcia się nie podobały.