KONSPEKT LEKCJI
Temat: Popyt, podaż, cena.
Cel ogólny:
Uczeń poznaje elementy rynku i zasady funkcjonowania mechanizmu rynkowego.
Cele szczegółowe
Wiadomości
Uczeń zna:
• pojęcie popytu, podaży i ceny,
• czynniki wpływające na popyt i podaż,
.
Uczeń wyjaśnia:
• prawo popytu i podaży,
• czynniki pozacenowe wpływające na popyt i podaż.
Umiejętności
Uczeń potrafi:
• wyjaśnić wpływ czynników pozacenowych na popyt i podaż,
• zinterpretować zjawisko niedoboru i nadwyżki na rynku,
• wyznaczać na prostych przykładach punkt równowagi rynkowej,
• zanalizować na przykładzie przebieg krzywej
podaży i krzywej popytu.
Przewidzieć wpływ zmiany ceny na popyt i podaż,
• ocenić wpływ czynników pozacenowych na popyt i podaż,
• ocenić potencjalny skutek zmiany ceny na podstawie analizy wielkości sprzedaży.
Formy pracy:
Zespołowa, grupowa
Metody:
pogadanka, praca z podręcznikiem, praca z kartą pracy.
Środki dydaktyczne:
Podręcznik ,, Krok w przedsiębiorczość” T. Rachwał, z. Makieła, wyd. Nowa Era s. 35–38, karty pracy, arkusze papieru A3 lub A2.
Przebieg lekcji:
Faza wprowadzająca
1. Czynności organizacyjne. (5 minut)
2. Nauczyciel wprowadza uczniów w problematykę lekcji. Prosi ich o przypomnienie pojęć popytu i podaży, omawianych w temacie: „Gospodarka rynkowa. Podmioty gospodarki”,
a następnie pyta o definicję pojęcia rynku i określenie stron występujących na rynku. Uczniowie definiują pojęcie rynku i identyfikują popyt i podaż jako strony na rynku , określają czynniki wpływające na wielkość podaży i popytu . ( 5 minut)
Forma realizacji:
Nauczyciel dzieli klasę na grupy, zespoły w zależności od liczebności klasy i prosi, by każdy
zespół na podstawie podręcznika a przedstawił w formie plakatów czynniki, które wpływają na zwiększenie lub zmniejszenie zapotrzebowania na produkty (towary lub usługi).
Uczniowie przedstawiają swoje propozycje i określają, że główny wpływ na decyzje o zakupie ma
Cena ale również czynniki pozacenowe jak np. gusty, moda, sezonowość itp. (7 minut)
2. Nauczyciel rozdaje zespołom karty pracy 1 z przykładowymi zestawieniami cen i wielkości
popytu oraz podaży a następnie prosi o przedstawienie ich na wykresie. Na podstawie narysowanej krzywej popytu i krzywej podaży uczniowie określają w grupach zależność pomiędzy ceną a wielkością popytu, podaży a następnie definiują prawo popytu i prawo podaży. Nauczyciel charakteryzuje wpływ czynników pozacenowych na wielkość popytu i wielkość podaż, podając jednocześnie podając przykłady sytuacji, w których dochodzi do przesunięcia krzywej popytu i podaży. (10 minut)
3. Uczniowie uzupełniają wykresy, rozwiązując zadanie 2. Nauczyciel podaje czas na wykonanie zadań. (7 minut)
4. Nauczyciel prosi, by każdy zespół na podstawie podręcznika b przedstawił w formie plakatów czynniki wpływające na ilość towarów lub usług oferowanych na rynku. . (6 minut)
KARTA PRACY 1
1.Przedstaw na wykresie zależność między ceną a wielkością podaży.
Sprzedaż gruszek w sklepiku „U Grzesia”.
Cena (zł) 20 30 40 50 60
Wielkość podaży gruszek (kg) 30 40 50 60 70
Wielkość popytu gruszek (kg) 100 90 80 70 60
2. Przedstaw na wykresie następującą sytuację. Ceny gruszek nie ulegają zmianie, a w związku z dużymi opadami deszczu plony gruszek są o 50% mniejsze. Jak ta informacja wpłynie na podaż?
3. Zaznacz na wykresie punkt równowagi rynkowej oraz nadwyżkę popytu.
Faza podsumowująca
1. Nauczyciel wraz z uczniami podsumowuje cele zajęć. ( 5 minut)