Scenariusz zajęć dydaktyczno-wychowawczych według koncepcji F.Froebla
z wykorzystaniem elementów pedagogiki planu daltońskiego
Grupa: 5-latki
Temat zajęć: „10 bałwanków” zabawy matematyczne na podstawie wiersza W. Chotomskiej . Stwarzanie sytuacji dydaktycznych sprzyjających rozwijaniu pojęć matematycznych.
Cele zajęć:
poznawcze:
• Rozwijanie umiejętności liczenia oraz rozumienia aspektu kardynalnego i porządkowego.
•
kształcące:
• kształtowanie umiejętności koncentracji uwagi, rozumienia słowa mówionego,
• kształcenie słuchu muzycznego,
• kształcenie poczucia rytmu
• doskonalenie poprawnego nazywania cyfr i przeliczania zbiorów,
wychowawcze:
• kształtowanie umiejętności współpracy i zgodnego współdziałania w grupie rówieśniczej,
• wdrażanie do porządkowania swojego stanowiska pracy po skończonej zabawie.
Metody pracy:
• czynne
• oglądowe
• słowne
• aktywizujące
• ekspresyjne
Formy pracy:
• indywidualna, w parach, zespołowa, zbiorowa.
Pomoce dydaktyczne:
• nagrania piosenek: piosenka „ Na powitanie”, zagadka o bałwanie, wiersz „10 bałwanków” W Chotomskiej, kolorowe guziki, karty z rytmami z kolorowych guzików, emblematy z kolorowymi czapkami.
Przebieg zajęć:
Zajęcia kierowane: „Spotkanie w kole”
Przed rozpoczęciem zajęć dzieci zaznaczają na tablicy planu dnia odpowiednią aktywność –„Siadamy w kole”.
1. Zabawy wprowadzające.
• "NA POWITANIE" - piosenka na powitanie.
DZISIAJ ZNÓW SIĘ SPOTYKAMY
POTAŃCZYMY, POŚPIEWAMY
KLAŚNIJ W RĘCE , U HA HA !
DZIŚ ZABAWA NA STO DWA!
Nauczycielka prosi dzieci, aby ustawiły się w kole. Dzieci wraz z nauczycielką ilustrują ruchem treść piosenki.
• Zagadka wprowadzająca w temat zajęć.
2. „10 bałwanków”. Wprowadzenie w temat zajęć.
Pytania do wiersza:
- Ile bałwanków występowało w wierszu?
- Ile bałwanków zostało?
3. „ Piosenka o zimie” – zabawa ruchowo – oddechowa.
Dzieci podczas piosenki biegają po sali na przerwę w muzyce dzieci podrzucają pióro i dmuchają tak aby nie upadło na podłogę.
4. „Bałwankowe guziki” – zabawa matematyczna.
Dzieci pracują indywidualnie. Każde dziecko otrzymuje obrazek z bałwankiem i wzorem guzików. Zadaniem dzieci jest odszukanie takich samych kolorów guzików i ułożenie ich w podanym wzorze na kartce.
5. „ Kolorowa czapka dla bałwanka” – zabawa ruchowa do piosenki rodzina bałwankowa. Dzieci tańczą do piosenki w rozsypce po całej sali na przerwę w muzyce dobierają się w pary według kolorów czapek które maja przyklejone do ubrań.
6. „ Matematyczne kule śnieżne” – zabawa matematyczna. Nauczycielka rozdaje dzieciom bałwanki z podaną cyfra na ilustracji. Zadaniem dzieci jest odczytanie cyfry na ilustracji i ułożenie bałwanka z podanej ilości kul za pomocą daru nr 7.
7. Podsumowanie zajęć.
Nauczycielka rozdaje dzieciom czerwone i zielone kubeczki. Dzieci określają czy zajęcia im się podobały za pomocą zielonego kubeczka.