Numer: 51782
Przesłano:

Potęgowanie. Scenariusz lekcji matematyki w klasie 5

Temat: Potęgowanie.
Cele ogólne:
- zapoznanie się z pojęciem potęgowania

Cele operacyjne:
Uczeń:
- poznaje pojęcia: potęga, wykładnik potęgi, podstawa potęgi
- poznaje zapis potęgi i stosuje go
- poznaje pojęcie potęgi drugiego i trzeciego stopnia
- potrafi obliczyć potęgę drugiego i trzeciego stopnia liczb naturalnych
- wie, że iloczyn jednakowych czynników można zapisać, stosując potęgowanie.
- uświadamia sobie, że pierwsza potęga dowolnej liczby to ta sama liczba
- kształtuje logiczne myślenie

Metody pracy: pogadanka, praktyczna

Formy pracy: praca z całą grupą i indywidualna
Pomoce dydaktyczne:
- multibook (Nowa Era: „Matematyka z kluczem” dla klasy V
- tablica interaktywna
- karty pracy
- zeszyt przedmiotowy
- zeszyt ćwiczeń (Nowa Era: „Matematyka z kluczem” dla klasy V)

Przebieg lekcji:

1. Część wstępna:
- Sprawdzenie listy obecności.
- Zapisanie tematu lekcji.
- Wprowadzenie do tematu lekcji, objaśnienie jego celu.
Nauczyciel informuje uczniów, że celem lekcji będzie potęgowanie liczb.

2. Część właściwa:

- Nauczyciel wyjaśnia pojęcia potęgi, podstawy potęgi i wykładnika potęgi na przykładach
zapisując na tablicy.
- Uczniowie zapisują przykłady z tablicy do zeszytu.
- Nauczyciel wyjaśnia, że iloczyn jednakowych liczb można zapisać, stosując potęgowanie –
przykłady na tablicy.
- Rozwiązywanie zadania na karcie pracy (załącznik 1). Nauczyciel nadzoruje pracę uczniów,
udzielając w razie potrzeby pomocy.
- Praca w zeszycie ćwiczeń – zad.3, str.8
Uczniowie w tym zadaniu mają zapisać w postaci iloczynu jednakowych czynników i podać wynik obliczeń

3. Część końcowa:
- Podsumowanie przez nauczyciela nowo poznanych wiadomości.
- Zakończenie lekcji.
Załącznik nr 1 - Karta pracy (karta pracy zawiera polecenie:
Zapisz iloczyn w postaci potęgi)

Opracowała: I. Czerwińska -Duma

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.