Numer: 51765
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Kolorowe cztery pory roku. Scenariusz zajęć

SCENARIUSZ ZAJĘC
1. Imię i nazwisko nauczyciela: A.A.
2. Data obserwacji: 07.03.2024 r.
3. Przedmiot: Wychowanie przedszkolne
4. Temat zajęć: Kolorowe cztery pory roku.
5. Grupa: 5- latki „Rybki”
6. Cele zajęć (operacyjne):
Dziecko:
 Zna nazwy pór roku i wymienia je we właściwej kolejności.
 Zna w kolejności nazwy miesięcy.
 Dzieli słowa na sylaby.
 Rozwiązuje zagadki.

Cel w języku zrozumiałym dla dziecka:
 Zna nazwy pór roku i miesięcy.
 Zna porę roku, w której ma urodziny.
7. Metody:
 Czynne: zadań stawianych dziecku, ćwiczeń praktycznych.
 Słowne: rozmowa, zagadki.
 Percepcyjne: obserwacja, pokaz.
8. Formy pracy:
 Indywidualna.
 Grupowa.
9. 9. Środki:
 Rekwizyty, obręcze w 4 kolorach (żółty, zielony, pomarańczowy, niebieski), obrazki, ubrania, brystole A3, klej.
10. Treści z podstawy programowej:
 Odpowiada na pytania i rozwiązuje zagadki; (IV,5)
 Klasyfikuje obrazki według grup (IV,12)
11. Osoby z dostosowaniem:
 Brak.
12. Krótka charakterystyka grupy:
Obecnie do grupy Rybki uczęszcza 16 dzieci, w tym: 8 dziewczynek i 8 chłopców, z czego 15 dzieci wcześniej uczęszczało do naszej placówki, a 1 dziewczynka (Milena) jest w naszym przedszkolu od maja 2023 r. Jeden chłopiec (Robert) przeszkadza w zajęciach. Dzieci bardzo chętnie uczestniczą w zajęciach oraz są ciekawi nowych doświadczeń.
13. Przebieg zajęć:
I faza wstępna:
Przywitanie dzieci piosenką, sprawdzenie obecności przy tablicy Daltońskiej, powtórzenie dni tygodnia.
II faza realizacyjna:
1. Nauczyciel tłumaczy dzieciom, że ich zadaniem będzie odgadnięcie tematu dzisiejszych zajęć w oparciu o opowiadane zagadki. Dzieci, które się domyślą, o czym będą zajęcia mogą się zgłosić i odpowiedzieć.
2. Prezentacja krótkiego filmiku edukacyjnego i pogadanka.
3. „Pory roku”: wypowiedzi dzieci na temat charakterystycznych cech pór roku.
4. Odczytywanie napisów czterech pór roku i przyporządkowywanie ich do odpowiednich kolorów. Wyjaśnienie dzieciom cykliczności pór roku. Wymienianie po kolei nazw miesięcy.
5. Zabawa: ”Prawda – fałsz”: dzieci mają kartoniki: czerwony z napisem nie i zielony z napisem tak. Nauczyciel czyta zdania, a dzieci decydują czy to jest prawda czy nie i podnoszą odpowiedni kartonik.
6. Praca grupowa: nauczyciel dzieli dzieci na 4 grupy. Każda z grup ma inne kartki w kolorze: żółtym, pomarańczowy, zielonym i niebieskim. Dzieci w małych zespołach wybierają ze skrzyni różne eksponaty i dopasowują je do pory roku, którą reprezentują. Uzasadniają swoje wybory- prezentacja.

7. Zabawa z rytmami: nauczyciel układa rytm z kolorowych patyczków,
np.: pomarańczowy – niebieski – żółty – zielony. Zadaniem dzieci jest kontynuowanie rytmu. Przypomnienie cykliczności pór roku.
8. Praca w parach: ”Drzewo 4 pór roku”- karta pracy: ozdabianie sylwety drzewa w wybranej przez dzieci porze roku.

III faza podsumowująca:
Prezentacja przez każdą z grup swojej pracy i omówienie. Praca indywidualna: dla utrwalenia zdobytej wiedzy dzieci otrzymują kartę pracy.
14. Sposób ewaluacji zajęć:
 Sprawdzenie celu lekcji: nauczyciel odpytuje dzieci w formie zagadek Prawda czy Fałsz? Na temat zdobytych wiadomości o porach roku.
 Sprawdzenie zdobytych wiadomości przy użyciu narzędzi TIK. Dzieci rozwiązują zagadki na tablicy multimedialnej Wordwall.
 Sprawdzenie refleksji na temat zajęć: nauczyciel prosi, aby dzieci zaznaczyły na tablicy refleksji swój znaczek w miejscu, czy zajęcia się podobały czy nie.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.