Numer: 51764
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Matematyczne zabawy z bałwankiem - zabawy matematyczno-muzyczno-ruchowe z elementem eksperymentu "Burza śnieżna"

Scenariusz zajęć

Temat: „Matematyczne zabawy z bałwankiem”-zabawy matematyczno-muzyczno-ruchowe z elementem eksperymentu „Burza śnieżna”.
Grupa wiekowa: 5-latki
Cele ogólne:
• doskonalenie umiejętności matematycznych w zakresie układania rytmów
• doskonalenie umiejętności matematycznych w zakresie liczenia od 0 do 5
• doskonalenie umiejętności dopasowywania takich samych elementów
• kształcenie umiejętności posługiwania się kodem
• rozwijanie logicznego myślenia i udzielania odpowiedzi na pytania.

Cele szczegółowe:
• uczestniczą w zabawie ruchowej, w tym muzycznej, bieżnej i naśladowczej (I.5) oraz ilustrują ich treść ruchem.
• rozwiązują proste zagadki tekstowe (IV.5).
• przeliczają w zakresie 0-5 na konkretach (IV.11, IV.15).
• układają bałwanki w rytmy (IV.12).
• rozróżniają kolory w zadaniu z rytmami (IV.12).
• zaznaczają odpowiednią liczbę elementów na planszy (IV.11, IV.15).
• poprawnie wykonują eksperyment zgodnie z instrukcją nauczyciela (IV.8).
Cele operacyjne:
Dziecko:
• śpiewa i ilustruje ruchem piosenkę w kole „Bałwankowa rodzina”.
• rozwiązuje zagadki tekstowe.
• odzwierciedla ruchem obrazek podczas zabawy ruchowej.
• układa bałwanka zgodnie z rytmem.
• rozróżnia kolory w zadaniu z rytmami
• wykonuje eksperyment
Metody:
 podające: pokaz, objaśnienie.
 aktywizujące: zabawy fabularyzowane n/t piosenki.
 czynna: zabawa ruchowa.

Formy aktywności:
 językowa
 muzyczna
 ruchowa
 matematyczna

Środki aktywności: głośnik bluetooth, piosenka „Bałwankowa rodzina”(autor Mini Mini na youtube), zagadki tekstowe z obrazkami, plansze z rytmami bałwanków w różnych kolorach z rzepami plus kubeczki z sylwetami bałwanków z rzepami do przyczepienia, plansze do kodu śnieżynki z bałwankiem, plansze z sylwetami śnieżynek do dobrania w pary plus słomki do połączenia, plansze matematyczne plus spinacze, słoiki, oliwka/olej, woda, farba niebieska, brokat, tabletki musujące/wapno.

Przebieg:
1.Powitanie:
Zabawa muzyczno-ruchowa w kole pt.”Bałwankowa rodzina”.
„Stoisz smutny nasz bałwanku
Ze spuszczoną głową
Może chciałbyś mieć przy sobie
Panią bałwankową
Oj tak tak oj tak tak
Dobrej żony wciąż mi brak
Oj tak tak oj tak tak
Dobrej żony brak
Ma korale z jarzębiny
Bałwankowa żona
Ale łatwo poznać z miny
Że dziś jest zmartwiona
Oj tak tak oj tak tak
Mego synka jeszcze brak
Oj tak tak oj tak tak
Mego synka brak
Stoi bałwan z bałwankową
W środku zaś bałwanek
Jeszcze chwilka i rozpoczną
Swój zimowy taniec
Oj tak tak oj tak tak
Przydałby się jeszcze brat
Oj tak tak oj tak tak
Przydałby się brat
Już wesoło dwa bałwanki
Tańczą z rodzicami
I my także się pobawmy
Razem z bałwankami
Oj tak tak oj tak tak
Zatańcz z nami raz i dwa
Oj tak tak oj tak tak
Zatańcz raz i dwa
Oj tak tak oj tak tak
Zatańcz z nami raz i dwa
Oj tak tak oj tak tak
Zatańcz raz i dwa”.

Dzieci tworzą koło, wybieramy tatę-bałwanka do środka koła.
Podczas śpiewu tata-bałwanek wybiera żonę-panią bałwankową.
Żona-pani bałwankowa wybiera dziecko-syna.
Syn-bałwanek wybiera brata-bałwanka.
Podczas śpiewania tekstu „Oj tak tak” dzieci klaszczą w dłonie.

2.Rozwiązywanie zagadek tekstowych czytanych przez nauczyciela „Zimowe zagadki” z użyciem ilustracji.
Dzieci siedzą w kole, nauczycielka czyta zagadki, dzieci udzielają odpowiedzi.
Po każdej poprawnej odpowiedzi nauczycielka odsłania obrazek przedstawiający rozwiązanie zagadki.
-„Zimą na szybach obrazy maluje,
a dzieci w noski poszczypuje”.
Odpowiedź: Mróz
-”Jak taka szyba się nazywa,
co wodę zimą na stawie przykrywa?”.
Odpowiedź: Lód

-”Co to za białe piórka sypie z nieba chmurka?”.
Odpowiedź: Śnieg

-”Wraz z pierwszym śniegiem ulepisz tego kolegę
–ze śniegu mokrego całego białego.
Odpowiedź: Bałwan
3.Zabawa ruchowa „Zimowa kostka do gry”.
Dzieci stoją w rozsypce. Nauczyciel pokazuje obrazek i tłumaczy ćwiczenie.

4.”Bałwankowe rytmy”.
Dzieci siedzą w kole, a przed dziećmi plansze z bałwankami w różnych kolorach, ułożonych w rytmy wg kolorów z rzepami do przyczepienia w brakujących miejscach. Dzieci otrzymują kubeczki z sylwetami bałwanków, które należy przyczepić za pomocą rzepa w brakujące miejsca.

5.”Dobierz w pary”-dzieci otrzymują plansze oraz słomki. Ich zadaniem jest dobranie śnieżynek w pracy, zaznaczają słomkami.
6.”Przelicz elementy”-dzieci otrzymują plansze oraz spinacze, zadaniem dzieci jest zaznaczenie prawidłowej liczby elementów z boku obrazka przy użyciu spinaczy.
7.Eksperyment „Burza śnieżna”-nauczyciel tłumaczy zadanie, dzieci wykonują eksperyment zgodnie z instrukcja nauczyciela. Obserwują powstałe zjawisko.
8.Podziękowanie za udział w zajęciach, zakończenie zajęć.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.