Scenariusz zajęć dydaktycznych.
Temat zajęć: Książka- od pisarza do czytelnika.
Cele ogólne:
-wzbogacenie wiedzy i słownictwa dzieci na temat tworzenia książki,
-rozwijanie twórczego myślenia poprzez rozwiązywanie łamigłówek,
-rozwijanie umiejętności plastycznych dzieci,
-rozwijanie spostrzegawczości,
-kształtowanie umiejętności wypowiadania się pełnym zdaniem,
Cele szczegółowe. Uczeń:
-odpowiada pełnym zdaniem na pytania,
-pracuje zgodnie z zasadami obowiązującymi podczas zajęć,
-potrafi wyjaśnić jak powstaje książka,
-potrafi rozwiązać łamigłówki związane z książkami,
-słucha wypowiedzi innych dzieci,
-potrafi podać kilka tytułów książek,
Metody: oglądowe, słowne, praktyczne,
Formy pracy: zbiorowa jednolita, praca indywidualna jednolita,
Środki dydaktyczne: karty do chronologicznego ułożenia “Droga książki od pisarza do czytelnika”, łamigłówki, drewniane klocki z literkami, szablon zakładki do książki.
Przebieg zajęć:
1. Przywitanie dzieci i zapoznanie z tematem zajęć.
2. Wprowadzenie do tematu zajęć.
Pogadanka z uczniami na temat książek.
1)Lubicie czytać książki?
2)Gdzie możemy znaleźć książki?
3)Jaka jest Wasza ulubiona książka?
3.Droga książki od pisarza do czytelnika.
Nauczyciel przedstawia w jaki sposób jest tworzona książka, następnie z podpisanych ilustracji uczniowie układają chronologicznie drogę jaką przebywa książka od pisarza do czytelnika.
-Pisarz pisze tekst.
-Tekst zostaje przekazany do wydawnictwa.
-Wydawnictwo przekazuje książkę do recenzji.
-Wydawnictwo podpisuje umowę z autorem.
-Grafik tworzy ilustracje.
-Drukowanie książek.
-Książki trafiają na pułki księgarni i bibliotek.
4.Tytuły książek.
Uczniowie losują z woreczka po jednym drewnianym klocku z literką, następnie podają na daną literkę znany im tytuł książki.
5.Wspólne rozwiązywanie łamigłówek. Nauczyciel rozwiesza na tablicy labirynty słowne, uczniowie podchodzą do tablicy i odgadują hasła.
Hasła:
autor książki,
czytelnicy,
wydawnictwo,
strona,
zbiór książek,
księgarnia,
biblioteka,
bohater literacki,
6.Praca plastyczna. Uczniowie otrzymują kontury zakładek, które następnie ozdabiają według własnej inwencji twórczej.
7.Podsumowanie zajęć. Prezentacja zakładek do książek wykonanych przez uczniów. Podziękowanie uczniom za aktywny udział w zajęciach.