X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 51755
Przesłano:

Wprowadzenie litery P, p. Scenariusz lekcji z edukacji polonistycznej w klasie 1

Scenariusz lekcji w klasie 1a

Data:
Nauczyciel prowadzący: Magdalena Bibro
Temat projektu: Uczciwość na co dzień. Przyloty i odloty ptaków.
Temat dnia: P jak plecak.
Cel główny: Wprowadzenie litery P,p na podstawie wyrazów: Patryk, plecak. Ćwiczenia rozwijające umiejętność czytania wyrazów i zdań.
Cele szczegółowe:
• Zapoznanie z obrazem graficznym litery P, p na podstawie wyrazów Patryk i plecak.
• Rozwijanie umiejętności czytania wyrazów i zdań.
• Doskonalenie słuchu fonematycznego podczas analizy głoskowej wyrazów.
• Kształtowanie zdolności samooceny i efektów własnej pracy,
• Rozwijanie logicznego myślenia.

Cele operacyjne:
Uczeń:
• zna litery drukowane p, P,
• wskazuje miejsca poznanych liter w wyrazie,
• czyta sylaby, proste wyrazy i teksty zawierające litery p, P,
• dzieli wyrazy na głoski,
• ocenia własną prace na lekcji i dokonuje samooceny własnych umiejętności’
• rozwija logiczne myślenie.
Metody:
Słowne: rozmowa, pogadanka, objaśnienia i instrukcje.
Czynne: zadań stawianych do wykonania, kierowania własną działalnością dziecka, ćwiczeń.
Poglądowe: pokaz.
Aktywizujące: zadania i ćwiczenia fonetyczne.
Formy:
indywidualna
zbiorowa
Środki dydaktyczne:
Ilustracja z literą P,p, kolorowa włóczka, plecak i przedmioty do niego (pióro, piórnik, parasolka, plastelina, pasek, pisak, pomarańcza, pomidor, piłka, obrazki na literę p. ) Podręcznik polonistyczno - społeczny „Oto Ja”, kartki dla każdego dziecka czerwona, żółta, zielona, kostka z sylabami pa, py, po, pe itd.

Przebieg zajęć:

1. Rozmowa na temat celu zajęć w języku ucznia.
Dzieci siedzą w kręgu. Nauczyciel przypomina nazwę wartości, którą poznały na poprzednich zajęciach: uczciwość. Dzieci podają ;przykłady uczciwego zachowania w różnych sytuacjach życiowych. Nauczyciel przedstawia im cele w języku ucznia i nacobezu. Pyta, czy dla wszystkich cele są zrozumiałe i czy wiedzą, na co maja zwrócić szczególną uwagę.
2. Zapoznanie dzieci z obrazem graficznym litery P,p
3. „Pajęczynka” – doskonalenie słuchu fonemowego.
Dzieci siedzą w kręgu. Nauczyciel wręcza jednemu dziecku kłębek wełny i wyjaśnia zadanie. Dziecko chwyta za końcówkę wełny, nawija nitkę na palec, mówi wyraz zawierający głoskę p i przekazuje kłębek innemu dziecku, jednocześnie trzymając za nitkę. Zabawa trwa dotąd aż z nitek wełny powstanie pajęczynka. Potem nitka wraca, dzieci nawijają ją z powrotem na kłębek – podając wyrazy, w których głoska p jest w środku lub na końcu wyrazu.
4. Plecak Patryka – wprowadzenie liter drukowanych i pisanych p,P. Doskonalenie analizatora słuchowego i wzrokowego.
Nauczyciel przygotowuje plecak z różnymi przedmiotami rozpoczynającymi się głoską p, np.: pióro, piórnik, parasolka, pędzelek, pisak, plastelina, pasek, pomarańcza. Każde dziecko losuje jeden przedmiot i dzieli jego nazwę na głoski.
5. Praca z podręcznikiem. Czytamy z Patrykiem. Doskonalenie umiejętności czytania.
Nauczyciel wyświetla na projektorze multibook. Dzieci czytają poszczególne sylaby oraz tekst wyrazowo-obrazkowy.
6. Podsumowanie lekcji.
Nauczyciel wręcza każdemu dziecku 3 kartki: czerwoną, zieloną i żółtą. Czyta cele nacobezu. Dzieci dokonują samooceny swoich umiejętności.
7. Jeżeli pozwoli na to czas – zabawa z kostką „Czytamy sylaby”
Dzieci rzucają duża kostką na której są przypięte sylaby: pa, py,pe,pu, po,pi. Każde dziecko rzuca kostką i podaje wyraz rozpoczynający się na dana sylabę. Zabawa trwa do momentu aż każde dziecko rzuci kostką.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.