SCENARIUSZ LEKCJI FIZYKI W KLASIE VII
Temat: Energia i praca.
Cel ogólny:
Uczeń posługuje się pojęciem pracy mechanicznej i oblicza pracę mechaniczną.
Cele szczegółowe
-uczeń:
•wie, że praca jest wykonywana wtedy, gdy pod działaniem siły ciało przemieszcza się lub ulega odkształceniu
•wie, że praca jest wprost proporcjonalna zarówno do wartości działającej siły, jak i do przemieszczenia ciała
•wie, że siła działająca prostopadle do przemieszczenia ciała nie wykonuje pracy
•wie, że jednostką pracy jest dżul (J)
•umie podać przykłady pracy w sensie fizycznym
•umie mierzyć siłę i przemieszczenie w celu obliczania pracy
•umie obliczać pracę ze wzoru W = F · s
•umie przekształcać wzór na pracę do postaci, z której obliczy siłę lub przesunięcie
•zna rodzaje energii
Metody:
• obserwacje,
• burza mózgów,
• dyskusja,
• rozwiązywanie zadań.
Formy:
•praca z całą klasą,
•praca w grupach,
•praca indywidualna.
Środki dydaktyczne:
- podręcznik,
- tablica interaktywna,
- karty pracy
Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie
• Sprawdzenie listy obecności uczniów.
• Wprowadzenie do tematu lekcji.
• Zapoznanie uczniów z tematem i celem lekcji.
Temat: Energia i praca.
Cel dla ucznia: Nauczysz się rozpoznawać przykłady pracy mechanicznej, poznasz wzór na jej obliczanie, a zdobyte umiejętności wykorzystasz do rozwiązywania zadań.
Kryteria sukcesu:
- podajesz przykłady pracy w sensie fizycznym
- potrafisz określić jakie warunki muszą być spełnione, aby była wykonana praca mechaniczna
- potrafisz obliczyć wartość pracy
- stosujesz działania na jednostkach
2. Realizacja
• Burza mózgów: Proszę podać przykłady wykonania pracy.
Uczniowie podają przykłady różnych prac w życiu codziennym.
• Wprowadzenie pojęcia pracy mechanicznej.
• Wprowadzenie wzoru i jednostki pracy https://www.youtube.com/watch?v=pwL-2bYOVyc.
• Nauczyciel wyjaśnia, że oznaczenia symboli prac, siły i przesunięcia pochodzą od angielskich słów: W – work, F - force, s – shift.
• Omówienie sytuacji z życia codziennego, gdy działamy siłą, ale nie wykonujemy pracy mechanicznej.
• Omówienie podstawowych rodzajów energii Co to jest energia? | Pi-stacja (pistacja.tv)
• Rozwiązywanie zadań:
a) zadanie 1 str. 202
Uczniowie rozwiązują zadanie w parach. Rozwiązanie prezentują na tablicy.
b) zadanie 2 str.203
Uczniowie wspólnie rozwiązują zadanie.
c) zadanie 5 str. 203
Uczniowie samodzielnie wykonują zadanie. Rozwiązanie prezentują na tablicy.
3. Podsumowanie
Zadanie pracy domowej: zadanie 3,6 str. 2,3