SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE V
Temat: Rozszerzanie i skracanie ułamków zwykłych.
Cele ogólne:
poznanie sposobu rozszerzania i skracania ułamków zwykłych,
kształcenie umiejętności rozszerzanie i skracania ułamków zwykłych,
kształcenie umiejętności logicznego myślenia i analizowania uzyskanych rozwiązań,
Cele operacyjne
uczeń:
rozszerza ułamki zwykłe do podanego licznika lub mianownika,
wie co to jest ułamek nieskracalny,
skraca ułamki zwykłe do postaci nieskracalnej,
rozumie dlaczego różnie wyglądające ułamki przedstawiają tę samą liczbę,
rozumie, że każdy ułamek można rozszerzyć, ale nie każdy skrócić,
sprawnie posługuję się środkami i narzędziami TIK.
Metody pracy:
pogadanka,
pokaz,
ćwiczeniowa
praca z komputerem
gra dydaktyczna
Formy pracy:
praca indywidualna,
praca grupowa.
Pomoce dydaktyczne:
tablica interaktywna,
multibook (elektroniczny podręcznik z matematyki do kl. V)
karta pracy
Przebieg lekcji:
Część wstępna
Sprawy organizacyjno -porządkowe:
sprawdzenie listy obecności, pracy domowej,
zapoznanie uczniów z tematem, celami i formami pracy,
zapisanie tematu lekcji na tablicy i w dzienniku.
Część właściwa
1. Nauczyciel przeprowadza z uczniami krótką pogadankę na temat wiadomości o rozszerzaniu i skracaniu ułamków:
co znaczy rozszerzyć ułamek?
co znaczy skrócić ułamek?
jaki ułamek nazywamy nieskracalnym?
2. Nauczyciel wyświetla krótką animacje, z multibooka Nowa era, o rozszerzaniu i skracaniu ułamków zwykłych .
3. W następnej kolejności uczniowie rozwiązują zadania dotyczące rozszerzania i skracania ułamków ze strony Skracanie ułamków zwykłych (matzoo.pl) Rozszerzanie ułamków (matzoo.pl)
Nauczyciel nadzoruje ich pracę , udzielając pomocy jeśli jest taka potrzeba.
Część końcowa
Uczniowie w ramach utrwalenia i podsumowania lekcji rozwiązują w grupach zadania z karty pracy
Zadanie pracy domowej – zad. 3, 4 s. 157 (podręcznik).
Opracowała: B. Dąbrowska