KONSPEKTY ZAJĘCIA W GRUPIE MIESZANEJ
Prowadząca : Sylwia Wojcieska
Grupa Turzaczki ( dzieci 3-6 lat)
Data 19.06.2023
Cel obserwacji : Realizacja podstawy programowej z wykorzystaniem zalecanych warunków jej realizacji. Zwrócenie uwagi na bezpieczne i celowe wykorzystanie technologii informacyjno-komunikacyjnych
Temat : Poznajemy środki lokomocji drogowej, szynowej, lądowej i powietrznej
Cel główny : Poznanie środków lokomocji, ich wyglądu, podziału
Cele szczegółowe :
Dziecko :
Dziecko 3-4 letnie Dziecko5-6 letnie
Nazywa pojazdy
Próbuje je klasyfikować według podanego kryterium
Potrafi ułożyć obrazki według podanych cyfr
Skupić uwagę na oglądanym filmie
Próbuje klasyfikować pojazdy na drogowe, szynowe, powietrzne, wodne
Naśladuje sposób poruszania się pojazdów
Potrafi skupić uwagę w czasie gry w memory
Zna nazwę co najmniej 3 pojazdów w języku angielskim
Śpiewa fragmenty piosenki „Driving in my car”
Maluje farbami pieczątki, stempluje Zna pojazdy
Potrafi sklasyfikować je na wodne, drogowe, szynowe, powietrzne
Potrafi wyróżnić pierwszą głoskę w obrazkach
Potrafi przeczytać proste wyrazy
Odpowiada na pytania dotyczące treści obejrzanego filmu dydaktycznego
Klasyfikuje pojazdy na drogowe, szynowe, powietrzne, wodne
Naśladuje sposób poruszania się pojazdów
Z łatwością gra w memory, jest spostrzegawcze
Zna nazwy pojazdów po angielsku
Śpiewa piosenkę :Driving in my car”
Potrafi narysować wybrany pojazd i poprawnie przyszeregować go do wody, powietrza, drogi czy szyn
Metody : pogadanka, rozmowa kierowana , praktyczna, gry i zabawy dydaktyczne , praktyczna
Formy : zbiorowa jednolita, zbiorowa zróżnicowana
Środki dydaktyczne : tablica interaktywna , program multimedialne przedszkole MAC, strony internetowe : www.wordwall.net ,www.supersimplesong.pl , www.eprzedszkolaki.pl tajemnicze pudełko do nawiązania do zajęć, obrazki, litery, obrazki z nazwami pojazdów ( angielski), farby, stemple, obrazki pojazdów, plansze do klasyfikacji
Przebieg zajęcia
I. Część wstępna
1. Nawiązanie do zajęć
• Pokaz tajemniczego pudełka, wyjęcie z niego obrazków
• Ułożenie obrazków zgodnie z numeracją ( dzieci 3,4 letnie )
• Wyszukiwanie litery będącej pierwszą głoską obrazka ( dzieci 5,6 letnie
• Odczytanie hasła ( dzieci 6 letnie) – POJAZDY
II. Część właściwa
Zapowiedź filmu o pojazdach
1. Oglądanie filmu ( multimedia MAC EDUKACJA)
2. Pogadanka na temat filmu poparta obrazkami pojazdów
( multimedia MAC EDUKACJA)
3. Podział pojazdów: wodne szynowe, powietrzne, drogowe .
https://wordwall.net/pl/resource/28560137/pojazdy
4. Zabawa ruchowa – naśladowanie pojazdów – koło fortuny
https://wordwall.net/pl/resource/4108523/pojazdy
5. Przypomnienie nazw pojazdów po angielsku
6. Memory – pojazdy
https://eprzedszkolaki.pl/gry-edukacyjne/pamiec-uwaga-spostrzegawczosc/15/memory-pojazdy
7. Zabawa plastyczna
• Dzieci 5,6 letnie malowanie stempli ( pojazdy) stemplowanie na odpowiedniej planszy ( woda, powietrze, droga, szyny)
• Dzieci 6 letnie i chętne pięciolatki rysowanie pojazdów na karteczkach, naklejanie na odpowiedniej planszy ( udostępnienie wzorów obrazków)
• Dzieci pięcioletnie pokolorowanie pojazdu i naklejenie na odpowiedniej planszy
III. Część końcowa
Ewaluacja zajęć
1. Zaśpiewanie piosenki Driving in my car
https://www.youtube.com/watch?v=BdrZWu2dZ4c
2. Omówienie wykonanych plansz
.