SCENARIUSZ LEKCJI ETYKI
Scenariusz lekcji etyki dla klasy 7 – 8
Temat lekcji : Wojna sprawiedliwa i poglądy Augustyna z Hippony.
Cel główny :
Zapoznanie uczniów z postacią św. Augustyna i Jego poglądami na temat wojny sprawiedliwej.
Cele szczegółowe :
- uczniowie potrafią scharakteryzować sylwetkę i poglądy św. Augustyna
- uczniowie wyjaśniają znaczenie określenia „ Bellum iustum „
- uczniowie rozumieją zasady prowadzenia wojny sprawiedliwej
- uczniowie potrafią zinterpretować słowa św. Augustyna zawarte w dziele „O Państwie Bożym”
- uczniowie potrafią wyrazić własne zdanie na temat zagadnienia wojny sprawiedliwej
Metody i formy pracy :
- wykład
- burza mózgów
- dyskusja
- podsumowanie
Czas trwania : jednostka lekcyjna (45 minut)
Przebieg lekcji :
1. Powitanie uczniów i sprawdzenie obecności.
2. Podanie tematu lekcji i wyjaśnienie na co będziemy zwracać uwagę podczas lekcji.
3. Etap wstępny. Nauczyciel stosując formę wykładu wspartego prezentacją multimedialną przedstawia sylwetkę jednego z największych myślicieli chrześcijańskich – Augustyna z Hiponny. Prezentacja obejmuje notę biograficzną, przemianę Augustyna, jego poglądy oraz sposoby przedstawienia świętego w sztuce.
4. W ramach etapu głównego nauczyciel prosi jednego (chętnego) ucznia o odczytanie cytatu z dzieła św. Augustyna „O Państwie Bożym”. Cytat: „... Sprawiedliwymi nazywamy takie wojny, które mszczą niesprawiedliwość, kiedy jakiś lud lub państwo, którym powinno się wypowiedzieć wojnę, zaniedbało ukarania szkody wyrządzonej przez swoich obywateli lub zwrócenia tego, co ci niesprawiedliwie zrabowali ...” Po odczytaniu cytatu nauczyciel inicjuje dyskusję. Uczniowie mówią o tym jak rozumieją słowa św. Augustyna i czy zgadzają się z Jego poglądami na ten temat.
5. Etap końcowy. Nauczyciel dokonuje podsumowania lekcji, przypominając najważniejsze elementy lekcji. W ramach podsumowania prosi uczniów o wysłuchanie audiobuka na temat poglądów myślicieli starożytnych i średniowiecznych dotyczących wojny sprawiedliwej.