Scenariusz zajęć przeprowadzonych w grupie mieszanej wiekowo
Temat: W krainie Świętego Mikołaja
Cele ogólne:
- wprowadzenie w dziedzictwo cywilizacyjne Europy
- nabywanie umiejętności reagowania na polecenia nauczyciela
- nabywanie umiejętności współdziałania w sytuacji zadaniowej
Cele szczegółowe:
Dziecko 3,4 letnie:
- kojarzy postać Mikołaja z Laponią
- realizuje zadania nauczyciela kierując się instrukcją słowną i pokazem
- uczestniczy w zabawie
Dziecko 5, 6 letnie:
-wie, że Laponia jest krainą w Finlandii
- wymienia cechy charakterystyczne Laponii (wioska Mikołaja, hodowle reniferów, zima przez większą część roku)
- potrafi realizować zadania kierując się instrukcją słowną
- współdziała w sytuacji zadaniowej
Metody pracy:
- oglądowe (obserwacja, pokaz)
- słowne (objaśnienia, instrukcje, zagadka, rozmowa)
- aktywizujące (burza mózgów, grupy zadaniowe, mapa pojęciowa)
Formy pracy:
- grupowa zróżnicowana
- zbiorowa jednolita
Środki dydaktyczne:
Maskotki: maskotka- renifer, zagadka, mapa Europy, piosenka „7 reniferów”, szarfy, duży brystol z napisem Laponia, sylweta Mikołaja, kredki, ilustracja przedstawiająca wioskę Mikołaja pocięta na elementy, kartka, klej, elementy do złożenia postaci renifera, niekompletne zdjęcia Laponii, brakujące elementy do zdjęć Laponii, rymowanka „Mikołaj Święty”, emotikony smutne i wesołe, sylweta worka na prezenty
Podstawa programowa:
I-5, II-4, III-5, III-8, IV-2, IV-5, IV-7, IV-10, IV-18
Przebieg zajęć:
1. Powitanie dzieci z wykorzystaniem maskotki: renifera Stasia. Wytłumaczenie dzieciom, że Staś pochodzi z pewnej krainy, znajdującej się w Finlandii. Zaprasza dzieci
do poznania tego miejsca, zachęcając je do odgadnięcia kim jest ta wyjątkowa osoba, która tak jak Staś mieszka w Finlandii.
2. Wprowadzenie do tematu zajęć zagadką:
„ Biała broda, czerwone ubranie,
jego pojazdem są ogromne sanie.”
Dzieci rozwiązują zagadkę. Nauczyciel tłumaczy, że siedziba Świętego Mikołaja
jest w Laponii, krainie znajdującej się w Finlandii. Wskazuje Finlandię (w tym Laponię) na mapie Europy.
3. „Mikołajowe zaprzęgi”- zabawa ruchowa przy piosence z wykorzystaniem szarf. Dzieci dobierają się w pary. Jedno jest Mikołajem, drugie reniferem. Zaprzęgi poruszają
się przy muzyce. Gdy muzyka cichnie zamieniają się rolami (przekładają szarfy).
4. „Jaka jest Laponia?”- burza mózgów. Dzieci podają swoje pomysły na to, czym może charakteryzować się Laponia (nauczyciel może zadawać pytania pomocnicze typu: jaka tam jest pogoda?).
5. „Laponia - kraina Świętego Mikołaja”- tworzenie mapy skojarzeń. Na początek nauczyciel dzieli dzieci na grupy i prosi o wykonanie podanych zadań (każda grupa ma inne). Po skończonej pracy przedstawiciele każdej z grup przyklejają efekt pracy grup na dużym arkusz z napisem Laponia, tworząc w ten sposób mapę pojęciową.
Zadania:
Gr 1- Kolorowanie sylwety Mikołaja.
Gr 2- Wioska Świętego Mikołaja- składanie pociętych ilustracji, przyklejenie ich na kartce.
Gr 3- Wykonanie reniferów wg wzoru.
Gr 4- Uzupełnianie zdjęć brakującymi elementami (zdjęcia krajobrazu Laponii, śnieżnych budynków, zorzy polarnej).
Podsumowanie pracy w grupach, omówienie cech charakterystycznych Laponii. Nauczyciel zwraca dzieciom uwagę, że Laponia została uznana za miejsce o wyjątkowej wartości.
6. „Wierszyk z pokazywaniem na pożegnanie. Dzieci powtarzają tekst rymowanki, ilustrują treść wiersza ruchem:
Pada śnieg w grudniowy dzień.
Każde dziecko o tym wie,
Że Mikołaj z prezentami
Już niedługo będzie z nami.
Teraz reniferkowi pomachamy
Czas do świąt odliczamy!
7. Podziękowanie za udział w zajęciach i ewaluacja – Staś dziękuje dzieciom za wspólne zajęcia. Dzieci dostają po dwie buźki- uśmiechniętą i smutną. Jedną z nich ( w zależności od tego jakie emocje towarzyszą im po zajęciach) kładą
na sylwecie worka na prezenty.