SCENARIUSZ ZAJĘĆ PT. ,,ZIMOWE ZABAWY" PRZEPROWADZONY W GRUPIE DZIECI 5-6 LETNICH.
Temat zajęć: Zimowe zabawy
Cele główne
-wyzwalanie pozytywnych emocji podczas wspólnej zabawy
Cele operacyjne:
Dziecko:
- umie współdziałać w grupie
- potrafi rozwiązać zagadkę
- ilustruje ruchem zabawy zimowe
- potrafi ułożyć historyjkę obrazkową
- prawidłowo posługuje się przyborami
Metody:
Podająca: objaśnienia, słowna
Praktycznego działania: zadania do wykonania.
Formy pracy: zbiorowa, grupowa i indywidualna
Pomoce:
- karteczki z obrazkami przedstawiającymi: jazdę na nartach, na łyżwach; bitwę na śnieżki; lepienie bałwana; anioł na śniegu
- gazety
- zagadki ( lodowisko, igloo, bałwan, śnieg, łyżwy, narty)
- historyjka obrazkowa przedstawiająca etapy lepienia bałwana
- karton, klej, kredki
Przebieg zajęcia:
1.Powitanie przez uścisk dłoni.
Dzieci stoją w kręgu nauczyciel wita się z dziećmi uściskiem dłoni. Następnie to samo robią dzieci, witając się każdy z każdym.
Nauczyciel mówi dzieciom, że właśnie skończyły się ferie zimowe. Nadal mamy zimę, więc chciałabym, abyśmy pobawili się w zimowe zabawy. Zapraszam was serdecznie do wspólnej zabawy.
2.Zabawa ,,Kalambury".
Nauczyciel dzieli dzieci na grupy. Dzieci w grupach losują karteczki z obrazkami zabaw na śniegu i przedstawiają je ruchem. Zadaniem grupy przeciwnej jest odgadnięcie jaka to zabawa.
Nazwy zabaw: jazda na nartach, jazda na łyżwach, bitwa na śnieżki, lepienie bałwana, anioł na śniegu.
3.Zabawa ruchowa ,,Bitwa na śnieżki”
Dzieci podzielone na dwie grupy stoją naprzeciw siebie oddzielone linią. Każde dziecko trzyma w ręce śnieżną kulę (kula z gazety). Na hasło ,,Bitwa”” przerzucają kule na stronę przeciwnika. Na dźwięk tamburyna przerywają bitwę i liczą kule. Wygrywa ta drużyna, która ma więcej kul.
4.Rozwiązywanie zagadek słownych ,,Kto pierwszy ten lepszy”.
Zagadka 1. Co to za woda, twarda jak kamień? Można na łyżwach ślizgać się na niej (lodowisko)
Zagadka 2. Z lodowych klocków dom niewysoki. Jego lokator jadł mięso foki (igloo)
Zagadka 3. Lepi się go, lecz nie z gliny ani z plasteliny. Daje się mu miotłę w rękę, żeby nam wyglądał pięknie. (bałwan)
Zagadka 4. Szybko po lodzie niosą nas one, obie do butów przyczepione (łyżwy)
Zagadka 5. Dwie siostry – na dole, para braci z boku, bez nich żaden narciarz nie zjedzie ze stoku (narty)
5.Zabawa ruchowa ,,Saneczki”
Dzieci w parach tworzą saneczki, poruszają się w rytm muzyki. Na przerwę w muzyce zamieniają się w lodowe posągi i stoją nieruchomo. Para, która się poruszy, odpada.
6.Historyjka obrazkowa.
Nauczyciel rozdaje dzieciom koperty, w których jest historyjka obrazkowa ,,Etapy lepienia bałwana”. Zadaniem dzieci jest ułożenie historyjki we właściwej kolejności oraz przyklejenie jej na kartkę papieru oraz pokolorowanie.
7.Zakończenie zajęcia – podsumowanie.
Rozmowa nauczyciela z dzieci o zajęciach. Dzieci siedzą w kole nauczyciel zadaje pytanie, czy im się podobały zajęcia. Dzieci kończą zdanie: Najbardziej podobało mi się.......
Nauczyciel dziękuje dzieciom za udział i aktywność w zajęciu. W nagrodę dzieci otrzymują lizaki w kształcie bałwanka.