Numer: 51671
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Bałwanki się uczą - scenariusz zajęć hospitowanych w grupie dzieci 3-letnich

SCENARIUSZ ZAJĘĆ PT. „ BAŁWANKI SIĘ UCZĄ” PRZEPROWADZONY W GRUPIE DZIECI 3 LETNICH
Temat zajęć: „ Bałwanki się uczą”
Cel główny:
- stwarzanie sytuacji sprzyjających aktywizowaniu myślenia,
- kształtowanie umiejętności wyrażania uczuć w różnych formach ekspresji: językowej, muzycznej, ruchowej i plastycznej.

Cele operacyjne - Dziecko:
- rozpoznaje i nazywa aktualną porę roku: zimę,
- określa cechy i zjawiska atmosferyczne zimowej pogody,
- przelicza w zakresie 3,
- ilustruje ruchem zabawy zimowe,
- potrafi korzystać z własnej wyobraźni podczas interpretacji ruchowej, muzycznej, słownej, plastycznej,
- prawidłowo porusza się w rytm muzyki,
- bierze aktywny udział w zabawach,
- koncentruje się na wykonywanych zadaniach,
- zgodnie współdziała w grupie,
- rozwija sprawności manualne,

Metody:
podające - rozmowa, rymowanka, objaśnienia
eksponujące – obserwacja i pokaz,
problemowe – zadań do wykonania,
praktyczne - samodzielnych doświadczeń,
Formy pracy:
zespołowa, indywidualna

Formy aktywności dziecka:
językowa, ruchowa, muzyczna, plastyczna,
Przebieg zajęć:
1.Rozpoczęcie zajęć. Dzieci siedzą na białej plandece przypominającej śnieg i ubrane są w białe koszulki z naklejonymi czarnymi guzikami z papieru samoprzylepnego. Rymowanka:
Śniegowy bałwanek uśmiech do was śle,
Jeśli chcesz się ze mną bawić uśmiechnij do mnie się!!
2.Rozmowa z dziećmi o zimie. Pokazanie symboli pogodowych – płatki śniegu, krople deszczu. Zadanie pytań: Jaka mamy porę roku?, Jaka jest pogoda w zimie? Co ubieramy na głowę, na dłonie? Co możemy robić zimą?
3.Śpiewanie piosenki. Rozmowa na temat piosenki – „ Nastała zima”.
4.Ćwiczenia oddechowe „ Lecą piórka”. Podrzucanie piórka do góry – obserwacja lotu piórka. Naśladowanie tego przez dzieci. Dmuchanie na piórka. Po zakończonej zabawie dzieci ustawione w pociąg wędrują na kolejną białą plandekę ( w sumie są trzy białe plandeki czyli 3 stanowiska do zajęć)
5.Zabawa dydaktyczna „ Ile guzików ma bałwanek?”.
Każde dziecko ma podkładkę na której będzie umieszczało swoje guziki. Nauczyciel opowiada o bałwanku, który zgubił swoje guziki i jest bardzo smutny.
- Weź jeden guzik i połóż go na podkładce. Policz, ile masz guzików.
- Weź jeszcze jedne guzik. Policz ile teraz masz guzików?
- Weź jeszcze jeden guzik i policz ile teraz masz guzików?
Dobrze, brawo. Wiemy już, że bałwanek ma 3 guziki. Pomóżmy bałwankowi zapakować te guziki do woreczków, żeby się nie zgubiły. ( rozdanie woreczków) Każde z dzieci zapakowuje swoje guziki do otrzymanego woreczka foliowego. Cel: rozwijanie zręczności i małej motoryki.Zabawa rozwijająca mała motorykę – „ Zapakuj guziki do woreczka”.
Dzieci ustawione w pociąg wędrują na 3 plandekę - 3 miejsce do zadań i zabaw.
7.Zabawa dydaktyczna „ Pogubione obrazki”.
Nauczyciel prezentuje różne obrazki o tematyce zimowej np. bałwanek, śnieżynka, czapka, sanki, wróbelek. Wspólne omawianie co znajduje się na każdym obrazku, a następnie nauczyciel zakrywa i pyta się dzieci, który obrazek był pierwszy, który drugi, trzeci a który czwarty. Sprawdzanie poprzez odkrywanie.
8. „ Słony bałwanek” – rysowanie palcem bałwanka na wysypanej soli na podkładce. Zabawa sensoryczna.
9.Zabawa rozwijająca zmysł węchu, smaku i dotyku - „ Zimowa herbatka”.
Sądzę, że wszystkie bałwanki się zmęczyły i wobec tego zapraszam na poczęstunek. Dzisiaj nasze bałwanki będą piły herbatkę malinową i zjedzą herbatnika, by miały siłę do zabawy.
Degustowanie zimowych herbat przez dzieci.... Herbaty wcześniej zaparzone dla dzieci w dzbankach.
10.Ewaluacja.
Rozmowa nauczyciela z dziećmi o zajęciach – czy im się podobały? Za uczestnictwo w zajęciach dzieci otrzymują „ bałwanka niespodziankę”.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.