Scenariusz zajęć
Czas 45 minx2
Podatki
Zakres treści
• Pojęcie, funkcje i rodzaje podatków
• Klasyczne zasady podatkowe
• Klasyfikacja podatków w Polsce
• Podatki pośrednie i bezpośrednie
• VAT
Cel ogólny
Poznanie informacji na temat podatków
Cele szczegółowe
Uczeń poprawnie:
• definiuje pojęcie „podatek”
• argumentuje konieczność płacenia podatków
• wymienia i omawia rodzaje podatków
• wyjaśnia znaczenie terminów: „zdolność prawna”, „osobowość prawna”, „podatnik”, „obowiązek podatkowy”, „przedmiot opodatkowania”, „stawka podatkowa”, „podstawa opodatkowania”
• wymienia i charakteryzuje funkcje podatków
• omawia klasyczne zasady podatkowe A. Smitha
• identyfikuje rodzaje podatków wg różnych kryteriów
• charakteryzuje podatki progresywne, proporcjonalne i regresywne
• przedstawia argumenty za i przeciw wprowadzeniu podatku liniowego
• omawia rolę podatku VAT w polskim systemie podatkowym
• wyjaśnia znaczenie terminu „Dzień Wolności Podatkowej”
• porównuje stopień obciążenia obywatela podatkami w różnych krajach
Formy pracy
Indywidualna, grupowa
Metody
• wykład połączony z prezentacją – np. wizyta przedstawiciela urzędu skarbowego
• burza mózgów – dlaczego płacimy podatki
• pogadanka na temat funkcji i rodzajów podatków
• praca z wykresami i danymi statystycznymi – struktura dochodów budżetu państwa
• studium przypadku – analiza etapów naliczania i rozliczania podatku VAT w poszczególnych fazach produkcji i sprzedaży towarów
• dyskusja panelowa – podatek liniowy czy progresywny?
• ćwiczenia techniczne – obliczanie należnego podatku VAT w poszczególnych fazach produkcji i sprzedaży towarów
• studium przypadku – Dzień Wolności Podatkowej w wybranych krajach
• praca z materiałami źródłowymi – ranking przyjazności systemów podatkowych opracowywany przez Bank Światowy
Środki dydaktyczne
Podręcznik, prezentacje
Przebieg lekcji:
Faza wstępna
Przywitanie się z uczniami, zajęcie miejsc i rozpakowanie się. Sprawdzenie obecności. Wyjaśnienie celu zajęć.
Faza główna
1.Nauczyciel wyjaśnia zagadnienia dotyczące podatków
2. Uczniowie z pomocą książki opracowują wybrane podatki w Polsce.
3. Otrzymują zadanie domowe na temat „Omów system podatkowy w Polsce”
Faza końcowa
Podsumowanie zajęć – synteza