X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 51652
Przesłano:
Dział: Biblioteka

W krainie baśni Hansa Chrystiana Andersena - zapoznanie z życiem i twórczością pisarza. Scenariusz lekcji bibliotecznej dla uczniów klasy II i III szkoły podstawowej

Temat : W krainie baśni Hansa Chrystiana Andersena - zapoznanie z życiem i twórczością pisarza.

Cel główny: zapoznanie uczniów z życiem i twórczością literacką Hansa Chrystiana Andersena.

Cele szczegółowe:
* zapoznanie się z najbardziej popularnymi baśniami Hansa Chrystiana Andersena ;
*kształtowanie umiejętności swobodnego wypowiadania się na określony temat;
* popularyzacja święta Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci.

Metody pracy: wykład, rozmowa kierowana, burza mózgów

Środki dydaktyczne i pomoce naukowe: książki H.CH. Andersena , puzzle z wizerunkiem niektórych scen z baśni pisarza, karty pracy, przedmioty dotyczące wybranych utworów pisarza.

Czas pracy: 45 minut

Formy pracy: grupowa i indywidualna

Przebieg lekcji:
1. Zapoznanie uczniów z tematem lekcji.

Na dzisiejszych zajęciach poznacie kilka interesujących faktów z życia duńskiego autora pięknych baśni dla dzieci Hansa Chrystiana Andersena, ponieważ dzisiaj obchodzimy rocznicę jego urodzin .
Dzień urodzin tego baśniopisarza został także ustanowiony jako Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Jest to więc okazja, aby porozmawiać także o waszych ulubionych książkach..

- Hans Chrystian Andersen urodził się 2 kwietnia 1805r. w Danii, w miasteczku o nazwie Odense. Jego rodzice byli biednymi ludźmi, tata pracował jako szewc, natomiast mama była służącą i sprzątała mieszkania u bogatych ludzi. Cała rodzina mieszkała więc w skromnych warunkach.
- W czasie ,gdy rodzice pracowali, Hansem zajmowała się jego babcia, która opowiadała wnukowi wspaniałe pełne dobrych wróżek, duchów itp.
Chłopiec bardzo lubił słuchać tych opowieści , poza tym sam uwielbiał czytać różne książki, np. o życiu sławnych ludzi , sam z pewnością marzył o tym, by kiedyś zostać sławnym człowiekiem.

- Dużym wydarzeniem w życiu Hansa była jego wizyta w teatrze, gdzie obejrzał przedstawienie "Kopciuszek". Wtedy też chłopiec postanowił, że zostanie aktorem . Niestety jego rodziców nie stać było na opłacenie nauki syna i dlatego uczęszczał on do Szkoły dla Ubogich, opłacanej z królewskiego skarbca.
Gdy Hans miał 14 lat zmarł jego ojciec i chłopak wyruszył na pieszo do Kopenhagi, żeby tam zostać aktorem , niestety tego marzenia nie udało mu się zrealizować.

- Natomiast ,gdy miał 17 lat i rozpoczął naukę w szkole średniej, zaczął pisać pierwsze wiersze i opowiadania. W późniejszych latach
zaczął też pisać sztuki teatralne i baśnie dla dzieci , których napisał około 160. To właśnie dzięki baśniom nazwisko Andersena jest znane na całym świecie , a jego książki są uwielbiane przez dzieci.

- W Odense, z którego pochodził pisarz, powstało Muzeum Hansa Chrystiana Andersena, w którym można oglądać pamiątki związane z jego życiem i twórczością.

2. Zapoznanie uczniów z krótkimi opisami baśni . Chętni uczniowie odczytują je na głos, pozostali próbują odgadnąć jaki jest tytuł opisywanej baśni.

*Bohaterem tej baśni jest mała dziewczynka, która mroźny wieczór spędza na ulicach miasta próbując sprzedał zapałki. Jednak żaden z przechodzących ludzi nie jest zainteresowanych ich kupnem...."

* Baśń ta opowiada o pewnym pisklęciu, które wykluło się w kaczym gnieździe. Ze względu na to, że wyglądało trochę inaczej niż inne pisklęta, nie zostało zbyt dobrze przyjęte na podwórku. Wszyscy się z niego śmiali....."

*Baśń opowiada o malutkiej dziewczynce, narodzonej z ziarna zasianego przez bezdzietną kobietę. Była tak maleńka, że za kolebkę służyła jej łupinka orzecha. Pewnego dnia ropucha porwała ją na żonę dla swego syna...."

3. Uczniowie poznają najbardziej popularne baśnie Andersena- układając puzzle, na których przedstawione są sceny z baśni "Królowa śniegu", "Calineczka", "Dziewczynka z zapałkami", "Brzydkie Kaczątko", "Księżniczka na ziarnku grochu". Po ułożeniu puzzli uczniowie podają tytuły baśni , z której pochodzi ułożona scena.
Uczniowie opowiadają także o swoich ulubionych innych baśniach lub książkach.

4. Kolejnym ćwiczeniem w czasie tych zajęć będzie zabawa polegająca na odgadnięciu prawidłowych tytułów baśni Andersena, celowo tutaj zmienionych.

*Prowadzący czyta "fałszywe " tytuły a uczniowie podają te właściwe :

Chłopak z zapałkami

Piękne kaczątko

Księżniczka Śniegu

Księżniczka na ziarnku maku

5. Podsumowaniem zajęć będzie ćwiczenie polegające na odgadnięciu przez uczniów z jaką baśnią Andersena kojarzą przygotowane eksponaty.

Przygotowane zostały przedmioty : jajko, groch, plastikowa żaba, papierowy płatek śniegu, pudełko zapałek. Wszystkie rzeczy zostały włożone do pudełka a uczniowie losują i podają tytuł baśni.

6. Zakończenie lekcji i pożegnanie uczniów z zachętą do czytania baśni H. Ch. Andersena i nie tylko.

Opracowała : Agnieszka Jaruga
nauczyciel - bibliotekarz
ZPS w Komornikach

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.