SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH
DLA DZIECI W WIEKU 4 LAT
Temat: Bałwanek śniegowy
Cel ogólny:
posługiwanie się określeniami dotyczącymi wielkości i kształtów przedmiotów
poznawanie zabaw zimowych
Cele operacyjne (dziecko...):
chętnie uczestniczy w zabawach proponowanych przez nauczycielkę
konstruuje kulki z waty
liczy zebrane śnieżki
określa największą ilość kulek śniegowych
wykonuje polecenia nauczycielki
naśladuje lepienie bałwana
wymienia cechy charakterystyczne wyglądu bałwanka
wymienia różnice i podobieństwa w sylwetach dwóch bałwanków
wyszukuje w sali przedszkolnej rzeczy w kształcie koła
wykonuje pracę plastyczną za pomocą stempli z ziemniaka i farb plakatowych
Metody pracy:
metody percepcyjne
metody słowne
metody czynne
Formy pracy:
zbiorowa jednolita
grupowa jednolita
Pomoce dydaktyczne:
wata, kulki z waty
płyta CD „Śpiewające brzdące” cz.3
tamburyn
tekst wiersza Z. Wrońskiego „Bałwanek”
sylwety dwóch bałwanków
szarfy, linki, sznurki
stemple z ziemniaka, niebieskie arkusze papieru, farby plakatowe
Przebieg:
1. Przywitanie zabawą ruchową do piosenki „Bałwan”
„Bałwan”
muzyka i słowa: Katarzyna Komińska
I. Śnieżek tu, śnieżek tam,
dziś bałwana zrobię wam.
Marchew mam, garnek też,
śniegu kulę w ręce bierz.
Ref. Bo ten śnieżny brat
z nami też być chce.
Zima przyszła, dużo śniegu jest.
Brzuszek będzie miał,
oczka patrzą też.
Marchewkowy nos czerwony jest.
II. Kula tu, kula tam,
nogi, brzuch już teraz mam.
Guzik tu, guzik tam,
ładny kubrak bałwan ma.
Ref. Bo ten śnieżny brat...
2. Robienie kulek z waty - ćwiczenie sprawności dłoni i palców.
3. Ćwiczenia oddechowe „Śnieg” – dmuchanie na kulki z waty, toczące się po blacie stolika – zwracanie uwagi na wdech nosem i powolny wydech ustami. Ćwiczenia zręcznościowe „Czyje dłonie złapią kulkę spadającą ze stolika?” – jedno dziecko dmucha na kulkę, a drugie robi miseczkę z dłoni i trzyma ją w pogotowiu, poniżej blatu stolika (zmiana ról w parach).
4. Zabawa ruchowa „Bitwa na śnieżki”. Dzieci starają się celować w siebie śnieżkami wykonanymi z waty.
5. Zabawa dydaktyczna „Śnieżki”. Przy akompaniamencie tamburynu dzieci biegają po sali, omijając leżące na dywanie kulki śniegowe. Na przerwę w muzyce dzieci zbierają jak najwięcej śnieżek. Następnie wspólnie z nauczycielką przeliczają ich ilość i określają, które
z nich zebrało najwięcej śnieżek.
6. Zabawa ruchowo-naśladowcza „Lepimy bałwana”. Uważne słuchanie i wykonywanie poleceń nauczycielki: toczenie kul śniegowych, ustawianie ich jedna na drugiej, „dorabianie bałwankowi”: oczu, nosa, ust, zakładanie garnka na głowę.
7. Słuchanie wiersza Z. Wrońskiego „Bałwanek”
Pięknego bałwana ulepiły dzieci,
ma czarne guziki i biały żakiecik.
W ręku trzyma miotłę,
Garnek ma na głowie.
Może nam zimową bajeczkę opowie.
8. Omówienie wyglądu bałwana na podstawie wiersza i sylwety. Porównanie dwóch bałwanków, wyszukiwanie różnic i podobieństw. Różnice: garnek – kapelusz, miotła – laska, guziki okrągłe – guziki kwadratowe. Podobieństwa: są ze śniegu, taka sama liczba kul śniegowych.
9. Zabawa dydaktyczna „Co jest w kształcie koła?”. Wyszukiwanie w sali rzeczy w kształcie koła. Próby układania z szarf, linek, sznurków kształtu koła.
10. Wykonanie pracy plastycznej „Bałwanki”. Na niebieskich arkuszach papieru dzieci stemplują za pomocą farb plakatowych kształty bałwanków, używając stempli wykonanych
z ziemniaka.