Konspekt lekcji z języka angielskiego dla klasy 7
Nauczyciel prowadzący: Ewa Zieja
Podręcznik: „Język Angielski. Repetytorium dla szkoły podstawowej cz.1”
Temat zajęć: Order, permission and prohibition. Nakaz , zakaz i pytanie o pozwolenie.
Cele zajęć:
Ogólne:
- rozwijanie sprawności używania konstrukcji gramatycznych (czasowników modalnych) w języku angielskim
Szczegółowe:
- utrwalenie słownictwa związanego z zakazami i nakazami
- rozumienie ze słuchu
- rozumienie i wykonywanie poleceń ( np. open your books, tell me, let’s translate, complete the dialogue, was there any homework, do the exercise itp.)
- rozwijanie postawy aktywizującej podczas zajęć
- indywidualizacja pracy poprzez różne karty pracy, dostosowane do predyspozycji uczniów oraz różne tempo pracy
Metody pracy stosowane na zajęciach:
- metoda słowna
- listening (słuchanie)
- reading (czytanie)
- metoda pisemna (samodzielne rozwiązywanie ćwiczeń na kartach pracy)
Formy pracy:
- praca indywidualna
- burza mózgów
Środki dydaktyczne
-tablica
-interaktywny podręcznik
- karty pracy przygotowane przez nauczyciela
Czas: Jedna jednostka lekcyjna
Tok lekcji
1. Część wstępna lekcji ( 7 min)
- powitanie
- sprawdzenie listy obecności
- rozdanie sprawdzianu nieobecnym na poprzedniej lekcji
- sprawdzenie posiadania książek i zeszytów (minusy za braki)
- zapisanie tematu oraz daty. Wyjaśnienie tematu i celu lekcji.
2. Część zasadnicza lekcji ( 5+ 5+ 4+3+ 13 = 30 min)
- Burza mózgów dotycząca czasowników modalnych. Usystematyzowanie ich. Podział na te używane do pytań o pozwolenie, oraz do rozkazów i zakazów. Wklejenie notatki z celami lekcji do zeszytu.
- Reading and matching: zadanie z podręcznika polegające na samodzielnym czytaniu i dopasowywaniu znaczeń . Sprawdzenie poprawności. Ocenianie: kilkoro wybranych uczniów z prawidłowo zrobionym zadaniem dostaje plusy.
- writing and translating: zadanie z podręcznika polegające na tłumaczeniu fragmentów pytań z wykorzystaniem poznanych na lekcji wyrażeń. Sprawdzenie poprawności, ocenianie kilku wybranym osobom.
- listening: ćwiczenie umiejętności wyłapywania informacji ze słuchu. Typowe zadanie egzaminacyjne: dopasowywanie reakcji do sytuacji. Sprawdzanie, ocenianie.
-karty pracy: praca w parach- choosing czyli wybieranie właściwej opcji (dwa zadania) oraz samodzielne układanie zdań . Nauczyciel dobiera dzieci w pary i rozdaje kary pracy. Indywidualizacja: dwie różne karty pracy o różnym poziomie trudności.
3. Część końcowa lekcji (5+ 3= 8 min)
- zadanie pracy domowej (zeszyt ćwiczeń) z wytłumaczeniem
- rozdanie pracy dodatkowej dla chętnych (karty pracy)
-podsumowanie przypomnianych w toku lekcji czasowników modalnych ( wklejenie notatki podsumowującej)
- pożegnanie