Scenariusz zajęć otwartych w ramach WDN prowadzonych
w Przedszkolu Miejskim Nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi w Pabianicach
Temat zajęć: „Morze wstydu”
Termin: 26.01.2024r.
Grupa: IV integracyjna Wiek dzieci: 6-latki
Miejsce: sala gimnastyczna
Osoby prowadzące: Anna Pacyniak – Gieranowska, Anna Piotrowska
Cele ogólny: rozwijanie kompetencji językowej w zakresie werbalizowania stanów emocjonalnych, poznawanie sposobów radzenia sobie z sytuacjami trudnymi emocjonalnie
Przewidywane efekty:
Dziecko:
• odpowiada na pytania nauczyciela dotyczące czytanego tekstu;
• rozpoznaje i nazywa emocje wstydu;
• zna sposób na radzenie sobie w sytuacji wstydu;
• podaje możliwe zakończenie poszczególnych epizodów opowieści;
• buduje dłuższe wypowiedzi;
• wyraża emocje przez ruch;
• adekwatnie reaguje do muzyki;
• wykonuje jogiczne ćwiczenia oddechowe.
Metody pracy:
• czynne (zadania stawiane do wykonania, kierowania działalnością dziecka);
• słowne (rozmowa, instrukcje);
• burza mózgów;
• storyline
Formy: z całą grupą, w parach, indywidualna.
Obszary wskazane w podstawie programowej wychowania przedszkolnego:
I 5) uczestniczy w zabawach ruchowych, w tym rytmicznych, muzycznych, naśladowczych, z przyborami lub bez nich; wykonuje różne formy ruchu: bieżne, skoczne, z czworakowaniem, rzutne;
II1) rozpoznaje i nazywa podstawowe emocje, próbuje radzić sobie z ich przeżywaniem.
2) przedstawia swoje emocje i uczucia, używając charakterystycznych dla dziecka form wyrazu.
7)szuka wsparcia w sytuacjach trudnych dla niego emocjonalnie, wdraża swoje własne strategie, wspierane przez osoby dorosłe lub rówieśników.
IV2) wyraża swoje rozumienie świata, zjawisk i rzeczy znajdujących się w bliskim otoczeniu za pomocą języka mówionego, posługuje się językiem polskim w mowie zrozumiałej dla dzieci i dorosłych, mówi płynnie, wyraźnie, rytmicznie.
Pomoce dydaktyczne: książka „Wakacje na morzu” Carme Dolz, Nuria Aparicio, 2 utwory muzyczne, odtwarzacz CD, loteryjka jogiczna, kostka do gry.
PRZEWIDYWANY PRZEBIEG ZAJĘĆ
1. Przywitanie dzieci i przedstawienie przebiegu zajęć.
2. Nauczyciel prezentuje dzieciom fragment bajki:
Epizod I
Ta historia dotyczy małej dziewczynki.
Martyna uwielbia niedzielne poranki. Zadaniem jej i Leosia jest nakrycie do stołu, aby cała rodzina mogła razem zjeść śniadanie, słuchając swojego ulubionego programu radiowego.
„Oto pytanie tygodnia” – mówi redaktor. I dodaje: „Kto zadzwoni teraz i poda właściwą odpowiedź, otrzyma specjalny prezent”.
- Ja znam odpowiedź! – krzyczy mama, podekscytowana.
Nauczyciel pyta dzieci:
• Jak myślicie, co zrobi mama?
Mimo że trochę się wstydzi, za namową domowników mama wybiera numer telefonu radia.
- Odpowiedź to czerwony!
- Gratulacje, Marto, właśnie wygrałaś rejs dla ciebie i twojej rodziny!
Mama, tata, Martyna i Leoś nie mogą w to uwierzyć. Spędzą cały tydzień na statku!
Nauczyciel pyta dzieci:
• Czy dzwoniliście kiedyś do radia lub wystąpiliście w telewizji?
• Jak się czujecie, gdy rozmawiacie z kimś nowopoznanym?
• Jak się czujecie, gdy występujecie na scenie podczas różnych uroczystości czy konkursów?
• Kogo przypomina Wam zawstydzona osoba: lwa czy żółwia?
Aktywność:
Żółw – nauczyciel wyjaśnia, że żółw chowa się, gdy widzi zagrożenie. Kiedy my się wstydzimy, to także tak się zamykamy i kulimy. Dzieci łączą się w pary. Jedno dziecko chowa się jak żółw w swojej skorupie. Druga osoba ma za zadanie zachęcić ją, aby żółw wyszedł ze skorupy. Można coś miłego powiedzieć, zaśpiewać kołysankę.
Epizod II
Martyna jest podekscytowana [...], gdy wysiada z taksówki w porcie.[...]. W emocjach nie zauważyła nawet, gdy zbliżyli się do wejścia na pokład.
- Cześć! Jak nazywa się twoja maskotka?
- pyta ją stewardesa.
Nauczyciel pyta dzieci:
• Jak myślicie jak zareaguje Martyna?
Martyna chowa się za mamą.
Nauczyciel pyta dzieci:
• Co zrobilibyście na jej miejscu?
• Co robicie, gdy się wstydzicie – czy chowacie się za kimś? Czy zauważyliście, że czasem się rumienicie?
Aktywność:
Być jak żółw – nauczyciel prosi dzieci, aby wyobraziły sobie, że są żółwiami i leżą na piasku. Nauczyciel włącza na zmianę dwa rodzaje muzyki, jedna jest łagodna, spokojna a druga wzbudza niepokój. Przy muzyce łagodnej dzieci – żółwie siedzą w siadzie skrzyżnym, a przy drugim utworze przybierają pozycję żółwia schowanego w skorupie.
Epizod III
Gdy statek ma wyruszyć w morze, wychodzą na pokład, żeby zobaczyć, jak oddalają się od portu.
- Jaki zbieg okoliczności! – wykrzykuje tata, gdy dostrzega swoją kuzynkę Agatę [...].
- Kuzynka Agata też płynie z dwójką swoich dzieci, Danielem i Luizą – opowiada tata w kajucie [...].
- [...] dziś wieczorem mamy uroczystą kolację z kapitanem i musimy się przygotować – przypomina mama [...].
W kantynie Martyna zauważa, że Luiza krzyczy, płacze i tupie. Chciała wykąpać się nocą w basenie!
Nauczyciel pyta dzieci:
• Jak myślicie co się wydarzy?
Martyna czuje się nieswojo i wolałaby zniknąć. Wszyscy patrzą teraz na jej kuzynkę!
Nauczyciel pyta dzieci:
• Czy czuliście kiedyś wstyd za kogoś?
• Czy potrafilibyście jakoś pomóc tej osobie?
• W jaki sposób Martyna pomogła Luizie?
Paweł, mój nauczyciel jogi mówi, że kiedy jesteśmy bardzo źli, powinniśmy oddychać głęboko z zamkniętymi oczami – szepcze do niej Martyna. Luiza robi, co mówi jej Martyna, i o chwili uspokaja się.
Aktywność:
Loteryjka jogiczna – wybrane dzieci rzucają kostką. Oszukują pozycję odpowiadającą liczbie wyrzuconych oczek, a następnie wykonują ją.
3. Ewaluacja zajęć
Nauczyciel umawia się z dziećmi, że jeśli podobały im się zajęcia to podnoszą kciuk do góry. Jeśli nie były interesujące kierują kciuk w dół.
4. Podziękowanie za udział w zajęciach i pożegnanie się z dzieci.
Opracowanie: