SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH
Temat: Epilepsja – co to za choroba?
Data: 13.02.2023
Prowadzący: XYZ
Czas zajęć: 45 min
Cele
Uczeń:
• wyjaśnia, czym jest padaczka,
• wie jakie mogą być przyczyny i możliwe objawy padaczki
• potrafi powiedzieć, jakie trudności w funkcjonowaniu społecznym może mieć osoba chorująca na padaczkę
• wie, jak zareagować w sytuacji napadu
Metody pracy (wg. W. Okonia):
• Metoda samodzielnego dochodzenia do wiedzy – giełda pomysłów
• Metoda asymilacji – wykład
• Metoda praktyczna – metody ćwiczebne
Forma pracy:
• Grupowa jednolita
• Grupowa zróżnicowana
• Indywidualna jednolita
Środki dydaktyczne:
brystol, markery, kartki A4, długopisy, prezentacja multimedialna „Epilepsja” i „Quiz”, komputer, monitor interaktywny, koc, bluza, załącznik nr 1
Przebieg zajęć:
Przygotowanie sali. Ustawić krzesła w półokręgu w stronę tablicy z miejscem na środku.
1. Powitanie grupy i przedstawienie tematu zajęć.
2. Padaczka – skojarzenia zapisywanie na brystolu w kształcie Słoneczka.
3. Wyjaśnienie pojęcia Epilepsja z pomocą prezentacji.
4. Omówienie przyczyn występowania padaczki.
5. Omówienie objawów padaczki.
6. Jakie problemy w codziennym życiu mogą mieć osoby chore na padaczkę? – praca w grupach, zapisywanie propozycji na kartkach. Odczytywanie zapisanych zdań.
7. Jak postępować w przypadku ataku padaczki? – prezentacja filmu.
https://www.youtube.com/watch?v=tsl4cxpReUE film pierwsza pomoc.
Ćwiczenia praktyczne:
1. Praca w grupach. Powiedz jak zachowałbyś się w opisanej sytuacji. Załącznik nr 1.
2. Praktyczne postępowanie w przypadku ataku padaczki.
3. Quiz prawda, fałsz – określanie prawdziwości zdań.
Twoim głosem są kciuki. Jeżeli zdanie jest prawdziwe podnieś kciuk do góry, a jeżeli fałszywe do dołu.
1. Padaczka jest chorobą zaraźliwą. F
2. Padaczka to inaczej epilepsja. P
3. Dzieci chore na padaczkę nie powinny chodzić do zwykłej szkoły. F
4. Wszystkie osoby z padaczką tracą przytomność i mają drgawki podczas napadów padaczkowych. F
5. Jeśli widzimy dziwne zachowanie u naszego kolegi albo podejrzewamy, że źle się czuje, zawsze prosimy o pomoc nauczyciela lub inną osobę dorosłą, która znajduje się blisko P
6. Podczas napadu padaczki należy włożyć choremu twardy przedmiot między zęby, aby nie odgryzł sobie języka F
7. Jednym z możliwych objawów padaczki jest drżenie ciała. P
8. Najlepiej jest powstrzymać kogoś podczas ataku. F
Załącznik nr 1.
1. Kasia siedziała na przerwie z koleżankami na boisku. Rozmawiały o swoich planach na weekend. Nagle dziwnie się poczuła. Miała przeszywające uczucie ciepła i zimna, potem czuła drętwienie. Kiedy patrzyła na kolegów z klasy, w jej oczach zmieniał się ich kształt, a w głowie zaczęły się pojawiać błyski. Nie zdążyła nic powiedzieć koleżankom, ale na jej twarzy widać było drgawki, szczególnie w kącikach ust. Koleżanka zapytała Kasię, czy się wygłupia. Kasia nie odpowiadała. Jej gałki oczne były zwrócone do góry tak, że koleżanki Kasi nie wiedziały co się z nią dzieje. Co byś zrobił w tej sytuacji? 1
2. Marcin grał w piłkę z chłopakami na WF-ie. Kiedy koledzy przymierzali się do ataku, Marcin nagle głośno krzyknął, wyprężył ciało i ręce, mocno zacisnął zęby, a z ust zaczęła mu lecieć ślina. Koledzy całkiem zaskoczeni zatrzymali się, a ci, którzy stali najbliżej niego zobaczyli, że jego twarz zmienia kolor na siny. Kiedy reszta chłopaków podeszła, Marcin zaczął drżeć. Jego twarz, tułów, nogi i ręce drgały nieprzerwanie, stracił przytomność. Po jej odzyskaniu zaczął wymiotować. Co Twoim zdaniem powinni zrobić jego koledzy? 2
3. Janek jest bardzo zdolnym uczniem. W klasie uchodzi jednak za niezdarnego, ponieważ często zdarza mu się upadać, szczególnie gdy idzie, biegnie czy wchodzi po schodach. Dzieje się tak, ponieważ Jankowi zdarza się, że nagle traci napięcie mięśniowe, czyli siłę w nogach, co może prowadzić do upadków i urazów. Nie ma on na to wpływu, a sytuacje te mogą pojawić się w najmniej oczekiwanym momencie. Jak możemy zareagować? Co zrobić, aby w klasie nikt nie nazywał Janka niezdarnym i żeby nie było mu przykro? 3
Załącznik nr 1 - teksty pochodzą z: UCZEŃ CHORY NA PADACZKĘ SCENARIUSZE LEKCJI DLA NAUCZYCIELI, Agnieszka Michalska, Karolina Lewczuk, Agnieszka Małkowska-Szkutnik, WARSZAWA 2017