Scenariusz zajęć dydaktyczno-wychowawczych według koncepcji F.Froebla
z wykorzystaniem elementów pedagogiki planu daltońskiego
Temat zajęć: „Grający pociąg”- teatrzyk stolikowy do wiersza D. Gellner. Stwarzanie sytuacji dydaktycznych sprzyjających poznaniu wybranych instrumentów muzycznych.
Cele zajęć:
poznawcze:
• poznanie wybranych instrumentów muzycznych.
kształcące:
• kształtowanie umiejętności koncentracji uwagi, rozumienia słowa mówionego,
• kształcenie gry na bum bum rurkach,
• kształcenie słuchu muzycznego - rozwijanie umiejętności rozpoznawania instrumentu na podstawie jego brzmienia,
• kształcenie poczucia rytmu i estetyki ruchu,
• rozwijanie umiejętności liczenia oraz rozumienia aspektu kardynalnego i porządkowego.
wychowawcze:
• kształtowanie umiejętności współpracy i zgodnego współdziałania w grupie rówieśniczej,
• wdrażanie do porządkowania swojego stanowiska pracy po skończonej zabawie.
Metody pracy:
• czynne
• oglądowe
• słowne
• aktywizujące
• ekspresyjne
Formy pracy:
• indywidualna, w parach, zespołowa, zbiorowa.
Pomoce dydaktyczne:
• nagrania piosenek: piosenka „ Na powitanie”, piosenka „ La raspa” wg. Batti Strauss, piosenka „ Niteczka do niteczki”, bum bum rurki, piosenka „ Pociąg”, instrumenty muzyczne: trójkąt, bębenek, marakasy, grzechotki i klawesy.
Przebieg zajęć:
Zajęcia kierowane: „Spotkanie w kole”
Przed rozpoczęciem zajęć dzieci zaznaczają na tablicy planu dnia odpowiednią aktywność –„Siadamy w kole”.
1. Zabawy wprowadzające.
• "NA POWITANIE" - piosenka na powitanie.
DZISIAJ ZNÓW SIĘ SPOTYKAMY
POTAŃCZYMY, POŚPIEWAMY
KLAŚNIJ W RĘCE , U HA HA !
DZIŚ ZABAWA NA STO DWA!
Nauczycielka prosi dzieci, aby ustawiły się w kole. Dzieci wraz z nauczycielką ilustrują ruchem treść piosenki.
• Zagadka wprowadzająca w temat zajęć.
Dęty, strunowy,
Mały i duży,
Do wytwarzania
Dźwięków służy. (INSTRUMENT)
2. „Grający pociąg” wiersz Doroty Gellner - teatrzyk stolikowy. Wprowadzenie w temat zajęć.
„Grający pociąg”
Patrz! Coś pędzi po szynach błyszczących! To pociąg! To pociąg grający! Nie pędzi, lecz tańczy po szynach! I nutki wypuszcza z komina!
Rozrzucam te nutki dokoła i z nutek zrobione mam koła!
O! W dużym, zielonym wagonie ktoś stoi i gra na puzonie!
Puzon wesoły mam! Zobaczcie jak na nim gram!
Konduktor miał sprawdzać bilety, lecz niesie grzechotki i flety.
A jakiś staruszek siwy na saksofonie sobie przygrywa...
Saksofon wesoły mam zobaczcie jak na nim gram! Dokoła się kłębią bagaże, bębenek tuż przy marakasie, do kąta się pchają klawesy i trójkąt podzwaniać zaczyna!
Po szynach, po szynach błyszczących znów toczy się pociąg grający. I pędzi przez lasy i pola...
Na koncert do naszego przedszkola!!!
Pytania do wiersza:
- Jakie instrumenty występowały w wierszu? Kto występował w wierszu?
-
- Co wypuszczał pociąg z komina?
3. „ La raspa” – zabawa ruchowa z instrumentami muzycznymi wg. Batti Strauss
Dzieci stoją w kole. Podczas utworu muzycznego grają na bum bum rurkach.
4. „Pociąg” – zabawa muzyczno-ruchowa z liczeniem.
Jedzie pociąg, jedzie pociąg, uwaga stacja! Stop! Ile dźwięków usłyszymy, tym wagonem pojedziemy! Wsiedliśmy do wagonu....czwartego! Wsiedliśmy do wagonu....szóstego! Do którego wagonu wsiedliśmy? Do wagonu ....ósmego! Do którego wagonu wsiedliśmy? Do wagonu.... piątego! Do którego wagonu wsiedliśmy? Do wagonu drugiego!
Dzieci naśladują pociąg, słuchając słów piosenki ilustrują ją ruchem. Na przerwę w muzyce liczą ile razy zagra trójkąt, bębenek, marakas i klawesy.
5. „ Niteczka do niteczki” – inscenizacja ruchowa piosenki.
1. Niteczka do niteczki, kuleczka do kuleczki,
grzybek do grzybka we wrzosach w lesie,
tak rozpoczyna się jesień.
Listek do listka wiatr ciepły niesie.
Tak rozpoczyna się jesień.
Ref.: I wirujemy, wirujemy, wiuuuuu.
I kołyszemy, kołyszemy, szuuuuuu.
I zaplatamy babie lato w długą nić,
bo jesień wesoła ma być!
I zaplatamy babie lato w długą nić,
bo jesień wesoła ma być!
2. Jabłuszko do jabłuszka, orzeszek do orzeszka,
gruszka do gruszki w sadzie pachnącym,
to jesień u nas już mieszka!
I jarzębina w parku szumiącym.
To jesień u nas już mieszka!
Ref.: I wirujemy...
3. Promyczek do promyczka, koszyczek do koszyczka,
stos kartofelków w polu daleko.
Jesień uśmiecha się lekko.
I słoneczniki niby żołnierze.
Jesień do tańca się bierze!
Ref.: I wirujemy...
6. Podsumowanie zajęć.
Nauczycielka rozdaje dzieciom nutki zielone i czerwone a na tablicy przywiesza klucze wiolinowe w kolorach zielonym i czerwonym. Dzieci za pomocą nutki zielonej lub czerwonej pokazują czy zajęcia im się podobały czy nie.