" Kolorowa jesień"- scenariusz zajęć otwartych dla rodziców grupie 6-latków
Cele ogólne:
• pogłębienie i utrwalenie wiadomości o jesieni zdobytych podczas zajęć dydaktycznych
• kształcenie sprawności manualnej rąk i wyobraźni twórczej dzieci
• utrwalenie znaku graficznego litery a
• lepsze poznanie swojego dziecka
• stwarzanie okazji do wzmacniania więzi dziecka z rodzicami
Cele operacyjne (dziecko...):
- wymienia aktualną porę roku
- zna jej cechy charakterystyczne
- wesoło bawi się przy muzyce,
- rozwiązuje zagadkę o jesieni
- stosuje pojęcia mniej, więcej
- przelicza liczebnikami głównymi
- podporządkowuje się regułom zabawy
- buduje więzi uczuciowe z rodziną
Metody: słowne, oglądowe, pokazowe, zadaniowa.
Formy: indywidualna, zbiorowa, grupowa
Środki dydaktyczne: kolorowe listki dla każdego dziecka i rodzica, ilustracja ukazująca jesień, obrazki w kopertach, białe cegiełki, treść zagadki, kawałki bibuły do tańca, magnetofon, puzzle drzewa, obrazki liści i ich owoców, obrazki grzybów, ....... kasztany, liście, żołędzie, orzechy włoskie i laskowe, jarzębina, koszyki, obrazki przedmiotów w nazwie z literą "a" oraz pasek z zaznaczona w różnym miejscu literą "a", papierowe talerzyki, jesienne dary z ogródka i lasu, piosenka na powitanie " Wszyscy są witam Was""
Przebieg zajęć:
1. Zabawa na powitanie " Wszyscy są witam was". Przywitanie przybyłych gości do przedszkola.
2. Rozwiązanie zagadki– po rozwiązaniu zagadki nauczyciel odsłania ilustrację jesieni.
Jaka to malarka , gdy nadchodzi wrzesień zaczyna malować wszystkie liście lesie?
( odpowiedź - Pani Jesień)
Co to za pani w złocie, czerwieni
sady maluje, liście przemieni.
A gdy odejdzie gdzieś w obce kraje
śnieżna zawieja po niej zostanie? (jesień)
3. Krótka rozmowa z dziećmi na temat aktualnej pory roku i jej cech charakterystycznych.
4. Z czym kojarzy Wam się jesień?
Dzieci otrzymują koperty z obrazkami i białymi cegiełkami.
Instrukcja: wyjmijcie z kopert tylko te obrazki które kojarzą się wam z jesienią pod każdym z nich ułóżcie tyle cegiełek ile jest głosek w nazwie danego daru jesieni.
Rodzice pomagają dzieciom w pracy.
5.Zaproszenie rodziców do wspólnej zabawy z dziećmi pt." Wirujące wstążki"
Nauczyciel rozdaje rodzicom kolorowe wstążki z bibuły. Rodzice poruszają się zgodnie z muzyką.
Instrukcja: Kiedy muzyka milknie dzieci zatrzymują się przy swoim rodzicu według podanego polecenia usłyszanego od nauczyciela, np.: obok, przed, za.
6. Zadania w grupach- rodzice i dzieci podzieleni na 4 grupy.
a) grupa kasztanki - układanie drzewa z puzzli nazywanie jego części
b) grupa żołędzi - dobieranie w pary liści oraz ich owoców
c) grupa grzybki - segregowanie grzybków na jadalne i niejadalne i włożenie ich do koszyków
d) grupa listi - segregowanie liści i ich nazywanie
6. Zabawa muzyczno -ruchowa- dzieci biegają zgodnie z muzyką. Na przerwę w muzyce zatrzymują się przy wskazanej przez nauczyciela małej, dużej, pisanej czy drukowanej literze "a"
7. Praca plastyczna- "Grzybek"
Wszyscy uczestnicy zabawy tworzą jesiennego grzybka - do pracy wykorzystują zebrane dary lasu i ogrodu.
8. Podziękowanie rodzicom za wspólną zabawę.
9.Zakończenie, podsumowanie zajęcia.