Temat: Piękno zimowego krajobrazu.
Cel ogólny:
• rozwijanie uzdolnień i zainteresowań artystycznych dzieci oraz utrwalanie modelu aktywnego spędzania czasu wolnego.
Cele szczegółowe:
• rozbudzanie wrażliwości estetycznej dziecka oraz jego indywidualnych zdolności twórczych;
• rozwijanie umiejętności plastycznych i manualnych uczniów;
• uwrażliwienie na piękno otaczającego świata;
• doskonalenie umiejętności koncentracji uwagi i skupienia na danym zadaniu;
• ukształtowanie samodzielnego organizowania miejsca pracy, utrzymania porządku i oszczędnego wykorzystania materiałów plastycznych;
Grupa wiekowa: uczniowie klas 4-8
Czas realizacji zajęć: 80 min
Środki dydaktyczne: płótno o grubej, wyraźnej fakturze w formacie A4, farby akrylowe w tubach, pędzle, spryskiwacz z wodą, ściereczki do pędzli i rąk, naczynia na wodę do mycia pędzli, pojemniczki na farbę
Metody i formy pracy: wykład, pokaz wykonania pracy, prezentacja reprodukcji, rozmowa kierowana, instruktaż
PLAN ZAJĘĆ
I faza wstępna: Nauczyciel wspólnie z dziećmi przygotowuje miejsce pracy, tworząc odpowiednią paletę barw w pojemniczkach ze szczelnym zamknięciem. Każde dziecko otrzymuje płótno formatu A4, pędzle, pojemnik z wodą, spryskiwacz z wodą, paletkę z zimowymi barwami - błękitami i bielą. Prowadzący zajęcia nauczyciel omawia etapy pracy. Nauczyciel tworzy w pracę na mniejszym formacie, aby unaocznić kolejność czynności. Jako inspirację, dzieci otrzymują wydrukowane, zimowe krajobrazy.
II faza realizacyjna: Dzieci pokrywają płótno warstwą akrylu o niebieskim kolorze. Nauczyciel instruuje jak uzyskać efekt „ombre”, płynne przejście odcieni od granatu nieba do błękitu ziemi. Uczniowie korzystają ze spryskiwaczy z wodą przy rozprowadzaniu warstw koloru. Farbą granatową na przygotowanym tle pędzlem dzieci nanoszą zarysy drzew, zabudowań, elementy krajobrazu. Biel nanoszona jest jako puchowa pierzynka na wybranych elementach monochromatycznej kompozycji. Nauczyciel zwraca uwagę na fakt, że biała farba położona na różne odcienie niebieskiego jest inna. Każdy przedmiot rzuca cień, więc pod drzewami, budynkami i osobami należy nałożyć ciemniejszą farbę. Dzieci samodzielnie dobierają efekty barwne o kontrastowym kolorze oraz wykorzystują laserunek jako technikę poznaną na poprzednich zajęciach.
III faza podsumowująca: Ukończone prace są omawiane, podejmowana jest próba samooceny. Dzieci wskazują mocne i słabe strony swojego dzieła. Wspólnie sprzątają miejsce pracy i zabezpieczają niewykorzystaną farbę oraz porządkują materiały malarskie w stałych miejscach na półce. Nauczyciel dziękuje za udział w zajęciach.