Numer: 51516
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Jesienna pogoda nam nie straszna, bo dbamy o zdrowie przygotowując zakwas z buraków. Konspekt zajęć

KONSPEKT ZAJĘĆ
1.TEMAT KOMPLEKSOWY: Uczymy się dni tygodnia i rozpoznajemy zjawiska pogodowe – tworzymy kącik prognozy pogody.
2.TEMAT ZAJĘCIA: „Jesienna pogoda nam nie straszna, bo dbamy o zdrowie przygotowując zakwas z buraków”
3.CEL GŁÓWNY: Kształtowanie wiedzy o burakach oraz jego zdrowotnych właściwościach.
4.CELE SZCZEGÓŁOWE (dziecko):
a. chętnie uczestniczy w zajęciach,
b. wykonuje ruchem polecenia nauczyciela,
c. wypowiada się na zadany temat,
d. wie, że buraki rosną pod ziemią,
e. wie, że jedzeni buraków pomaga w utrzymaniu dobrego zdrowia,
f. współpracuje w zespole,
g. sprząta stanowisko pracy,
5.METODY:
a. podająca – objaśnianie zadań, instruktaż,
b. praktycznego działania – zabawa ruchowa wspierająca rozwój fizyczny dzieci, robienie zakwasu,
c. problemowa – rozmowa na temat odrowego odżywiania,
d. utrwalania zachowań i przyzwyczajeń – zajmowanie przez dzieci swoich miejsc,
6.FORMY PRACY:
a. z całą grupą
b. zespołowa
7.ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
a. płyty z nagraniami
b. sylwety na tablicę
c. gumolina,
d. słoiki,
e. przyprawy,
f. buraki,
8.PRZEBIEG ZAJĘCIA:
a.Zabawa powitalno – zbierająca do wspólnych zajęć – „Dzień dobry, wszyscy się witamy” – wykorzystanie nagrania z płyty „Małe Dobedu” oraz gumoliny
b.„Witaminki” – zabawa muzyczna – wyciszająca odśpiewanie piosenki związanej z realizacją projektu,
c.„BURAK” – prezentacja warzywa, rozmowa (poparta ilustracjami) na temat uprawy buraków. Szczególne zwrócenie uwagi na fakt zjadania buraków, tak ważnych w zdrowym odżywianiu każdego człowieka.
d.„ZAKWAS BURACZANY” – podział dzieci na 2 zespoły kierowane przez nauczyciela i pomoc nauczyciela, przygotowanie niezbędnych rzeczy potrzebnych do zrobienia zakwasu. Wytłumaczenie dzieciom co to jest zakwas i do czego służy (dodatek do zupy). Wykonanie kolejno polecenia nauczyciela:
• Włóż buraki do słoika.
• Włóż czosnek do słoika.
• Wsyp przyprawy do słoika.
• Wlej wodę do słoika.
Zwrócenie uwagi na współpracę w zespole oraz dbanie o dokładne i ostrożne wykonywanie poleceń.
*dzieci przed rozpoczęciem zajęć umyły dokładnie ręce z przestrzeganiem poszczególnych etapów.
e. „Zakończenie zajęć” – sprzątanie stanowisk pracy. Odstawienie zakwasu w odpowiednie miejsce.
*Po zakończonym procesie kiszenia buraków, wąchanie i próbowanie smaku zakwasu. Przekazanie do kuchnie celem ugotowania barszczu.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.