Scenariusz lekcji matematyki w klasie III Technikum Żywienia
I Temat lekcji : Reguła mnożenia
Opracowała Lidia Kałużna
II Cele lekcji :
a) ogólne :
- rozwijanie umiejętności logicznego rozumowania i twórczego myślenia
- kształtowanie umiejętności czytania tekstu matematycznego oraz stosowania zapisu matematycznego
- ćwiczenie jasnego i jednoznacznego formułowania myśli
- zauważenie zastosowania matematyki w życiu codziennym
- rozwijanie korelacji międzyprzedmiotowej
- ćwiczenie oceny i samooceny
b) operacyjne :
- uczeń rozumie : -pojęcie reguły mnożenia
-zapis obliczeń
- uczeń potrafi : - stosować regułę mnożenia w sytuacjach z życia co dziennego
- zapisać wyrażeniem arytmetycznym ilość kombinacji
III Formy i metody pracy :
- pogadanka na temat rachunku prawdopodobieństwa
- w grupach , indywidualna i zbiorowa,
- ćwiczeniowa – sprawność rachunkowa
- problemowa – rozwiązywanie zadań problemowych w grupach
- dyskusja połączona z wyciąganiem wniosków- tarcza strzelecka
IV Środki dydaktyczne :
karty z ilustracjami
film dydaktyczny
środek ewaluacji ( tarcza strzelecka)
V Przebieg lekcji :
1)czynności wstępne- organizacyjne :
kontrola obecności uczniów,
podanie metody i planu pracy,
przedstawienie tematu i celów lekcji,
.
2)proces dydaktyczny :
zad.1 Uczniowie szukają ilości możliwości zestawów obiadowych w sytuacji gdy mają do dyspozycji dwie zupy i trzy drugie dania.
zad.2 Analiza filmu dotyczącego ilości kombinacji
Analiza i prezentacja sytuacji gdy czterech uczniów siada na czterech lub na trzech krzesłach.
przykład 4 str.11 podręcznik Nowa Era MATeMAtyka kl.3
zad.4 str.12 podręcznik
analiza ilości sposobów ubioru.
VI Podsumowanie lekcji:
Podanie pracy domowej: zad.1 i 2 powtórzenie str.12 ćwiczenie 4 str. 11,
dla chętnych ćwiczenie 3 str.11
Ewaluacja zajęć za pomocą tarczy strzeleckiej.