Scenariusz zajęć
„Co ułatwia pracę w domu?”
Temat: „Urządzenia elektryczne – wielkie pranie” – zabawa muzyczno - ruchowa
Opracowała: Łapińska Monika
Grupa wiekowa: 3 latki
Cele:
- rozwijanie mowy,
- zapoznanie z nazwami wybranych urządzeń elektrycznych i czynności z nimi związanych,
- rozwijanie zdolności skupienia podczas zabawy,
- wzmocnienie samooceny dzieci, wiary we własne siły (każdy pomysł jest dobry, ciekawy, niepowtarzalny)
Środki dydaktyczne: płaszcz przeciwdeszczowy, parasol, chusty animacyjne kolorowe, pralka (szablon), żelazko, sznurek na bieliznę i kolorowe spinacze, nagrania.
Przebieg zajęć:
„Powitanka” – zaproszenie dzieci na środek dywanu i przywitanie się z nimi piosenką (Supersmyki cz1 poziom B sł. i muz. Krystyna Gowik)
„Ach ten deszcz” - improwizacja ruchowa nauczycielki.
Wystrój nauczycielki nawiązuje do tematu zajęć. Prowadząca za pomocą ruchu i wyglądu prezentuje swój stan , pokazuje dzieciom przyniesione przedmioty.
„Wielkie pranie”- burza mózgów, zabawa językowo – słownikowa
Dzieci zainspirowane wyglądem nauczyciela i jego zachowaniem podają swoje pomysły dotyczące rozwiązania sytuacji.
„Praczki”- zabawa ruchowa przy w/w piosence.
Nauczyciel rozdaje chusty animacyjne i śpiewa piosenkę prezentując ruchy, które są uzupełnieniem zabawy. Dzieci naśladują ruchy nauczyciela.
„Urządzenia elektryczne” – rozmowa na temat wykonywanych czynności.
Dzieci siedzą w kole na dywanie. Nauczyciel prowadzi rozmowę na temat urządzeń elektrycznych nawiązując do czynności wykonywanych w piosence, prezentując urządzenia elektryczne (pralkę, magiel, żelazko)
„Pranie” – zabawa ruchowa – rozwieszanie prania (chust animacyjnych).
Dzieci rozwieszają chusty starając się znaleźć spinacz w kolorze chusty.
„Kolorowe kalosze” – piosenka na zakończenie (Bliżej przedszkola – przedszkolne nutki na listopad sł. Marta Jelonek, muz. Miłosz Konarski)
Wręczenie piątek i pochwała słowna dla dzieci za zajęcia.
Nauczyciel chwali dzieci za każdy pomysł przybijając piątkę lub poprzez pochwałę słowną.
Ewaluacja – dzieci określają swój nastrój podczas zajęć poprzez wysłanie buziaków dla nauczyciela.