Scenariusz zajęć kulinarnych przeprowadzonych w internacie
Temat: „Owocowo - zdrowo, smacznie i kolorowo” - wykonanie sałatki owocowej.
Grupa wiekowa : wychowankowie internatu (15lat – 22 lata).
Czas trwania zajęć: 60 minut
Cel główny:
- kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych u wychowanków internatu
Cele szczegółowe:
- zna zasady BHP obowiązujące w kuchni i podczas przygotowywania posiłku
- zna regulamin przebywania w kuchni
- potrafi posługiwać się bezpiecznie narzędziami kuchennymi
- wie, dlaczego należy spożywać owoce
- potrafi przygotować sałatkę owocową
- umie rozpoznać owoc za pomocą różnych zmysłów
- dba o porządek na stanowisku pracy
- doskonali umiejętność współpracy w grupie
Formy pracy:
- grupowa
- indywidualna
Metody pracy:
- słowna: pogadanka, objaśnianie
- czynna: praktyczne działanie
Środki dydaktyczne:
- plansza: „Piramida zdrowego żywienia i aktywności fizycznej”
- deski do krojenia, noże, miska, fartuchy, rękawiczki jednorazowe, talerze, widelce, łyżki
- artykuły żywnościowe ( owoce, miód )
- apaszka, wykałaczki do zagadek sensorycznych
Przebieg zajęć:
1. Powitanie wychowanków internatu.
2. Zapoznanie z tematyką zajęć.
3. Pogadanka z wykorzystaniem planszy „Piramida zdrowego żywienia i aktywności fizycznej” (wychowankowie wymieniają produkty żywnościowe i formy ruchu, które są warunkiem zdrowia). Zwrócenie uwagi na spożycie 2 porcji owoców dziennie a 3 porcji warzyw.
4. Zaprezentowanie świeżych owoców i opisywanie ich wyglądu przez młodzież.
5. Zabawa sensoryczna „Jaki to owoc?”
Wychowanek z zakrytymi oczami wybiera z tacy wykałaczkę z kawałkiem owocu. Za pomocą węchu i smaku rozpoznaje go i podaje nazwę. Określa też swoje preferencje (smakuje mi/ nie smakuje, lubię/ nie lubię).
6. Przypomnienie zasad bezpieczeństwa podczas zajęć kulinarnych w kuchni.
7. Ustalenie etapów wykonania sałatki owocowej, podział obowiązków i przystąpienie do realizacji planu:
a) przygotowanie do pracy (umycie rąk, założenie fartuchów, rękawiczek).
b) mycie i obieranie wybranych owoców.
c) wspólne krojenie owoców.
d) przygotowanie sosu.
e) mieszanie składników i sosu.
f) porządkowanie miejsca pracy.
8. Nakrycie stołu przez wychowanków.
9. Degustacja przygotowanej sałatki owocowej.
10. Podsumowanie - ocena aktywności wychowanków podczas zajęć i przypomnienie o zdrowotnych walorach owoców.
11. Podziękowanie za udział w zajęciach kulinarnych.