Scenariusz zajęć
Grupa 4-latki
Temat tygodnia: „Jesień w ogrodzie”
Temat zajęć: „Warzywa” –ćwiczenia słownikowe inspirowane wierszem „Warzywa” J. Tuwima.
Cele ogólne:
- utrwalanie i poznawanie nazw warzyw,
- wdrażanie do słuchania dłuższych utworów literackich (wiersz),
- rozwijanie właściwej reakcji na hasło podawane przez nauczyciela,
- rozwijanie pamięci poprzez powtarzanie fragmentów wiersza,
Cele operacyjne:
Dziecko:
- utrwala nazwy warzyw,
- rozpoznaje kartofle, buraki, marchewkę, fasolę, kapustę, pietruszkę, seler i groch
- uważnie słucha utworu literackiego,
- rozwijanie spostrzegawczości wzrokowej,
- właściwie interpretuje ruchem polecenia nauczyciela,
-reaguje odpowiednio na hasło podane przez nauczyciela.
Metody:
- czynna- zadanie stawiane do wykonania, samodzielna realizacja zadania
- słowna- rozmowa
- oglądowa- pokaz
Formy:
- zbiorowa
- grupowa
Środki dydaktyczne:
- warzywa: kartofle, buraki, marchewkę, fasolę, kapustę, pietruszkę, selery, groch,
- garnek, fartuch, nóż,
- emblematy z warzywami,
- obrazki z warzywami i akcesoriami kuchennymi.
Przebieg zajęć:
Zajęcia wprowadzające
1. Nauczycielka prosi dzieci, aby zamknęła oczy. Następnie przebiera się za kucharkę i pyta:
• Za kogo się przebrałam?
• Po czym poznaliście, że jestem kucharką?
Zajęcia główne
2. „Warzywa” – słuchanie wiersza „Warzywa” Juliana Tuwima
"Warzywa" - Julian Tuwim
Położyła kucharka na stole:
Kartofle, Buraki, Marchewkę, Fasolę,
Kapustę, Pietruszkę, Selery
I groch.
Och!
Zaczęły się kłótnie,
Kłócą się okrutnie:
Kto z nich większy,
A kto mniejszy,
Kto ładniejszy,
Kto zgrabniejszy:
Kartofle? Buraki?
Marchewka? Fasola? Kapusta?
Pietruszka? Selery Czy groch?
Ach!
Nakrzyczały się, że strach!
Wzięła kucharka -
Nożem ciach!
Pokrajała, posiekała:
Kartofle, Buraki, Marchewkę,
Fasolę, Kapustę, Pietruszkę,
Selery I groch -
I do garnka!
a) Pytania do wiersza:
• Jakie warzywa występowały w wierszu?
• Gdzie trafiły warzywa?
b) Nauczycielka recytuje wiersz. W momencie, kiedy trzeba wymieniać warzywa z wiersza nauczycielka ścisza głos zachęcając dzieci do głośnego wymieniania warzyw i wskazuje je po kolei. Przy kolejnej zwrotce dzieci same wymieniają warzywa.
3. „Czy to jest warzywo? – zabawa na spostrzegawczość
Dzieci wybierają spośród różnych obrazków warzywa z wiersz i wkładają je do koszyka (obręcz).
Zakończenie zajęć
4. „Do garnka” - zabawa ruchowa
Nauczycielka układa z węża spacerowego duże koło (reprezentujące garnek) i rozdaje dzieciom emblematy przedstawiające wybrane warzywa z wiersza. Dzieci tańczą do muzyki, a na przerwie nauczycielka głośno mówi nazwę warzywa. Dziecko, które usłyszy swoje warzywo, wchodzi do koła (garnka).